Ünlü Futbolcu Edgar Davids, League of Legends'a Açtığı Davayı Kazandı

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Eh adamın tarzını birebir almışsınız ama siz de yahu.

 Bir dönemin yıldız futbolcusu Hollandalı Edgar Davids, Riot Games'e dava açmıştı. Yaklaşık üç sene önce futbolu bırakan Davids, sahadaki performansı kadar kendine has tarzıyla da biliniyordu ve futbolseverlerin asla unutamayacağı isimler arasında yer alıyor.

Peki Edgar Davids neden Riot'a dava açtı diye merak edenleriniz varsa hemen söyleyelim Oyungezerler: Şimşek Forvet Lucian kostümü sebebiyle. Lucian'ın bu kostümü tamamen Edgar Davids'ten esinlenmiş, ancak futbolcuya bu konuda danışılmamış. 44 yaşındaki eski futbolcu da o kendine has tarzının başkaları tarafından para kaynağına dönüştürülmesinden hiç hoşlanmamıştı ve Hollanda Mahkemeleri aracılığıyla League of Legends'a ve haliyle Riot Games'e dava açmıştı.

> FIFA 18 Ön İnceleme

Riot Games savunmasında Lucian'ın bu kostümünün Davids ile çok fazla benzerlik içermediğini savunduysa da Amsterdam merkezli mahkeme kararı Davids'in lehine verdi. Açıkçası benzerlik su götürmez derecede ortada zaten, ancak Riot Games'in eski çalışanlarından "Baconhawk"'ın 2014'te attığı "Merak eden varsa, Şimşek Forvet Lucian kostümü profesyonel futbolcu Edgar Davids'ten esinlenildi." Tweet'i de bu karar aşamasında etkili olmuş gibi gözüküyor.

Riot Games'in Edgar Davids'e ne kadar tazminat ödeyeceği henüz belli değil. Davanın hakimi Riot Games'in bu kostüm üzerinden kazandığı parayı açıklamasını bekliyor. Bu açıklamanın ardından Davids'e belirli bir miktarda tazminat ödenecek. 

İLGİLİ BÖLÜMLER