YAZAN Nurettin Tan

Yapay zekanın bu seferki kurbanı Dendi oldu.

Google'ın yapay zekası DeepMind'ın StarCraft oynayarak kendini geliştireceğinin haberinin dumanı halen tüterken bir haber de Elon Musk'ın yapak zekası cephesinden geldi. Görünen o ki yapay zekanın gelişiminde bilgisayar oyunları -bilgisayara göre- basit kuralları olan poker ve satranç gibi oyunlardan daha önemli yer tutuyor.

Musk kontrolsüz yapay zeka geliştirilemesinin çok büyük felaketlere neden olacağını söylese ve yakın zamanda Mark Zuckerberg ile bu konuda tartışmış olsa da kendi yapay zekasını geliştirmekten geri durmuyor. Bunun en güzel örneğini ise geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uluslararası E-Spor Turnuvası'nda Danylo "Dendi" Ishutin ile teke tek kapışan OpenAI'de görmüş olduk. Söylemeye gerek bile yok ama Musk'ın yapay zekası dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularından olan Dendi'yi ezdi, geçti.

OpenAI araştırmacıları için Dota 2 kapışması çok önemli ve bunu şu şekilde belirtiyorlar; "Bu bot daha önce oynadığınız hiçbir şeye benzemiyor. Çünkü ona Dota 2'nin kurallarını öğretmedik. Ona kendi kendisine bir ömre yetecek kadar 1vs1 oyun oynattık ve neyin kötü neyin iyi olacağına dair koçluk yaptık."

Yenilgi ile sonuçlanan maçtan sonra Dendi yapay zekaya karşı oynamanın neye benzediğini "İlginç bir tecrübeydi. İnsan gibi oynuyordu ama hareketlerinde gariplik seziyordunuz. Aynı zamanda başka bir şeydi de," olarak belirtti.

OpenAI çalışanlarının Dota 2 konusunda Valve ile beraber çalıştığını da belirtmem gerekli. Görünen o ki giderek akıllanmaya başlayan yapay zekalar artık daha zorlu olan bilgisayar oyunlarını oynamak için evrilmeye başlıyorlar. Önümüzdeki yıllarda çıkacak oyunlarda zorluk derecesi olarak "Yapay Zeka" görür müyüz dersiniz?

İLGİLİ BÖLÜMLER