YAZAN Eser Güven

Sanayi devrimi bizden sorulur

Ubisoft ve Blue Byte, Anno hayranlarının beklediği açıklamayı Gamescom'da yaptı ve yeni oyunlarının ismini duyurdu: Anno 1800. 1998 yılında başlayan ve bugüne kadar 6 oyunu çıkan Anno serisi bu oyunla birlikte yeniden geçmişe dönüyor. Geçmişe dönüyor diyorum çünkü 2011 yılındaki Anno ile 2070 yılına, 2015 yılında çıkan Anno ile de 2205 yılına gitmiştik. Acaba Anno 3000 mi gelecek diye düşünürken 1800 sayısını görmek hoş bir sürpriz oldu.

Anno 1800 sanayi çağının ilk yıllarında başlayacak ve oyunculara kontrol edecekleri dünyayı şekillendirme imkanı verecek. Tarihin bu döneminde hem teknolojik gelişmeler hızla ortaya çıkıyor, hem de politik arena hızlı biçimde değişiyordu; dolayısıyla oyuncular bu değişimlere ayak uydurarak imparatorluklarının hayatta kalmasını sağlamaya çalışacaklar.

Oyun elbette hikaye odaklı bir moda sahip olacak, ama serinin o ünlü şehir kurma mekanikleri ve kum havuzu modu da bulunacak. Zaten Blue Byte'ın istediği de seriyi kökenlerine geri götürmek, ama bu esnada bunca yıldır oyunculardan aldıkları tepkileri ve istekleri de değerlendirmeye alarak mümkün olan en iyi Anno deneyimini yaratmakmış. İşte Blue Byte bu amaçla Anno Union ismindeki oluşumu da duyurdu.

Anno Union üyeleri oyunu erkenden oynayabilecek ve geri bildirimlerde bulunabilekler; hatta doğrudan geliştiricilerle tartışmalara katılarak Anno 1800'ün ve serinin şekillenmesinde büyük rol oynayacaklar. Anno Union'a katılma isteğinizi web sayfasından başvurarak bildirebilirsiniz. Blue Byte bu şekilde çok doğru bir adım atıyor bence.

Aşağıda oyunun duyuru fragmanını izleyebilirsiniz. Oyunun PC için 2018 yılının kış aylarında piyasada olması planlanıyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER