Microsoft, Sony İle Çapraz Oynama Konusunu Görüşüyor

YAZAN Eser Güven

Olsun artık şu iş

Hepimiz Microsoft'un da, Sony'nin de bu çapraz oynama işine nasıl baktığını biliyoruz. Daha önce bu konu hakkında ben de çok şey yazıp çizdim, bolca kendi yorumumu kattım ve düşüncelerim de hala değişmedi. Hatırlarsanız Microsoft özellikle de bazı oyunlarda çapraz platform desteği için bastırıyor, Sony ise buna sıcak bakmıyordu. Hatta Rocket League ile ilgili gelişmelerin ardından Sony, Xbox One ve Switch ile çapraz platform desteğine neden girmediklerini açıklamış, ama bu cevap oyuncuları pek tatmin etmemişti.

Artık bir noktada iş inada binmiş gibi göründüğü için de bizim de bu konuyla ilgili umutlarımız azalmaya başlamıştı ki Gamescom 2017'den dikkat çekici bir açıklama geldi. Açıklamanın sahibi Xbox pazarlama müdürü Aaron Greenberg, Microsoft'un Sony'nin çapraz oynama ile ilgili isteksizliğinin ardından kendileriyle görüşmeye devam edip etmedikleri şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi:

"Kesinlikle görüşüyoruz. Sony ile çapraz oynama konusunda görüşmelerimiz sürüyor, sonuçta onlarla Minecraft'ta bir ortaklığımız var ve bunu tüm oyuncuları birleştirecek, tek bir camianın parçası olacak şekilde genişletmeyi arzu ediyoruz. Yani görüşmelerimiz sürüyor ve bunu destekleyeceklerine dair oldukça ümitliyiz."

Bu kısa cevap ne olursa olsun bu ihtimalin hala geçerli olduğunu göstermesi açısından çok önemli aslında. Farklı konsollara sahip olan oyuncuların birbiriyle oyun oynayabilmeleri kadar güzel bir şey olabilir mi? Sonuçta çok oyunculu oyunların misyonunun bir parçası da oyuncuları bir araya getirerek eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak. Bu yönde atılan bir adım Sony'e kesinlikle artı puan olarak geri dönecektir.

İLGİLİ BÖLÜMLER