YAZAN Nurettin Tan

Doktor Angela Ziegler n'apıyorsunuz siz kuzum?

Blizzard Overwatch kahramanları ile oyun hamuru gibi oynamaya devam ediyor. Hatta kahramanları haddinden fazla kurcalamaya başladılar diyebilirim. Bu konuşulması gereken tamamen farklı bir konu lakin Mercy için kantarın topuzunu biraz fazla kaçırdılar gibi.

Mercy'i duvarların arkasında saklanıp, takımından ölen oyuncuların olabildiğince fazlasını hayata geri döndürme taktiğini kahraman için fazla pasif bir rol olarak görmüş olacaklar ki, güzeller güzeli doktorumuzu daha saldırgan bir hale getiriyorlar. Mercy için en büyük değişiklik "Resurrect" yeteneğine geliyor (Eski ulti "Resurrect" artık yetenek oluyor). 30 saniyelik bir geri dolum süresine sahip olacak özellik ile sadece bir kahramanı canlandırabileceğiz. "Valkyrie" ultimatesini açtığında ise doktor doktorluktan çıkıp resmen savaş meleğine dönüşüyor. Tek "ultimate" ile kazanacağımız yetenekler şöyle;

  • 20 saniyeliğine istediğimiz gibi havada süzülebileceğiz. Uçarken hızımız artacak. Tam anlamıyla bir nevi oyunu izleyen kamera hızına erişeceğiz.
  • Valkyrie modunda daha hızlı ateş edecek (sanki önceden yavaş ediyordu) ve daha fazla hasar vereceğiz (sanki önceden az hasar veriyordu). Hepsinden önemlisi sınırısız mermiye sahip oluyoruz! Gerçekten Jeff ve Geoff aklınızdan ne geçiyor?
  • "Resurrect" yeteneğimizin geri dolum süresi 10 saniyeye düşecek.
  • Valkyrie halindeyken birden fazla kişiyi iyileştirebilecek ya da hasar arttırma buff'ı verebileceğiz.
  • Normalde hasar almadığımız taktirde kendiliğinden dolan canımız hasar alsak bile kendiliğinden artmaya devam edecek.
  • Mercy'nin iyileştirme ve hasar arttırma buff'ı daha uzağa uzanabilecek.

Görüldüğü gibi ne varsa Mercy'e yığmışlar. Aylar önce Mercy için değişiklikler düşündüklerini söylemişlerdi ama bu kadarını ben dahi ummuyordum. Yediği nerf'ler yüzünden acıların çocuğuna dönen Roadhog'a yapılanlara bakıp bir yandan Mercy'e gelen değişiklikleri gördükçe Jeff ve ekibinin aklının yerinde olup olmadığını sorgulamadan edemiyorum. Çünkü Jeff'e göre bu ayarlamalar oyun için sağlıklı ve iyi bir değişiklik. Şimdiden Youtube Mercy'nin PTR'da yaptığı katliam videolarıyla doldu bile. Ve...

Overwatch'un Baş Tasarımcısı Geoff Goodman bugün, Valkyrie mod'unda Mercy'nin gereğinden fazla güçlendirildiğini söyledi. Bu Supergirl'e dönen Mercy'e muhtemel bir aşağıya doğru ayar çekileceği anlamına geliyor ama detayları daha bilemiyoruz. Ağır bir Overwatch hayranı olarak karakterlere gelen sürekli büyük değişikliklerden sıkıldığımı ve uzun süredir OW'ye adım atmadığımı belirtmem gerekli. Dediğim gibi bu üzerine konuşulabilecek uzun bir konu fakat son gelen değişikliklere baktığımda oyunun taktiksellikten çok "phew phew"a döndüğünü hissediyorum. Dive metasından herkes şikayet ederken karakterlere daha çok "dive" imkanı vermenin mantığı nedir çözemedim. PTR'da yapılan değişikliklerin oyuna ekleneceğinin garantisi olmadığını belirteyim. Gibraltar'dan bildirdim, herkese iyi akşamlar.

mercy1

 

İLGİLİ BÖLÜMLER