EA Games İçin Artık Oyuncu Mutluluğu Paradan Daha Önemliymiş

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Aslında oyuncu mutluluğu değil, yine tek odak noktaları kâr ama neyse. 

 EA Games'in başkan yardımcılarından Laura Miele, MCV UK ile bir röportaj yaptı ve burada çarpıcı ifadeler kullandı. EA Games'in iş dünyasındaki hedeflerinde artık birinci faktörün para olmadığını söyleyen Miele "Artık bir numaralı başarı ölçütümüz NPS puanları." dedi.

NPS puanı ne demek diye merak eden Oyungezerler olacaktır tabii. -100 ile 100 puan arasında yapılan bir müşteri memnuniyeti ölçüm sistemi diyebiliriz. Bir müşterinin ürününü temin ettiği şirketi başka birisine önerme ihtimalini ölçüyor bu sistem. Haliyle kabaca müşteri memnuniyeti ölçümü de denebilir.

> FIFA 18'de Süper Lig Olacak!

EA oyunlarının canlı hizmetlere birer birer geçiş yapmasıyla düşünce sistemlerinde ve iş anlayışlarında değişikliklere imza attıklarını söyleyen Miele, "Artık ürün satışları ve kazandığımız paralar yerine oyuncuların duygularını ve etkileşimlerini ölçüyoruz." ifadelerini kullandı. Battlefield 1'i örnek gösteren başkan yardımcısı oyunun 21 milyon kişiye ulaştığını ve oyuncuları sürekli olarak memnun etmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Battlefield 3 ve Battlefield 4'ün tam bitmeden çıkartılıp, oyuncuları aylarca sömürdükten sonra tam oyunlara dönüşmesini hatırlayanlar olacaktır. Battlefield 1'de bu yaşanmadı (en azından diğerlerine oranla) ancak bu zaten olması gerekendi...

> Battlefront 2 - Uzay Savaşlarını Sonunda Gördük

Bununla birlikte EA'in Battlefront 2'de ücretsiz DLC sistemi, season pass'i es geçecek olması ve oyuncuları bölüştürmeme kararı alması da ayrı bir artı olarak tahtaya yazılabilir sanırım. NFS Payback ve FIFA 18'i de görmeden kesin bir şey dememek lazım tabii. Laura Miele'nin bu sözlerinde ne kadar samimiyet var bilemiyorum, ancak EA Sports tarafında işlerin böyle olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. FIFA 18'in Ultimate Team modu dışında diğer tüm oyun modları hala sürünüyor... Hala bir umut FIFA Street gelir diye bekliyoruz.