YAZAN Eser Güven

S modeli, orijinalin pabucunu dama atmıştı zaten

Bu er ya da geç gerçekleşmesini beklediğimiz bir hamleydi ve Microsoft da bizi yanıltmayarak artık bundan sonra orijinal Xbox One'ın üretilmeyeceğini açıkladı. Bundan sonra Microsoft, Xbox One cephesinde yalnızca S ve X modellerini üretecek.

Zaten daha gelişmiş ve yeni S modeli dururken normal modeli satın almanın pek bir esprisi yoktu. 2013 yılında çıkan orijinal Xbox One'dan 3 sene sonra S modeli yayınlanmıştı ve bu model hem daha inceydi, hem de daha sessiz çalışıyordu. Güç kaynağı doğrudan cihazın içine alınmıştı, bağlantı yuvaları daha gelişmişti (HDMI 1.4 yerine 2.0, Bluetooth 4.0 gibi). HDR destekli bu modelde aynı zamanda orijinal Xbox One'daki 1.31 TFLOP AMD Radeon yerine 1.4 TFLOP AMD Radeon kullanılmıştı.

Tüm bunlara ek olarak Xbox One S'in belki de en büyük avantajı üzerinde Ultra HD (4K) Bluray oynatıcıya sahip olması. Bu sadece orijinal Xbox One'da değil, Sony'nin PS4 modellerinde de bulunmayan bir özellik. Yani bu noktadan sonra kimsenin kalkıp da sıfır orijinal Xbox One peşinde koşacağını sanmıyorum.

Bu durum elbette ikinci el Xbox One almayı düşünenleri pek etkilemiyor çünkü piyasada zaten bol miktarda orijinal Xbox One bulmak mümkün. Hatta S modeli sayesinde bunların fiyatları da oldukça ucuzlamış durumda. 

İLGİLİ BÖLÜMLER