AFK Kalarak Puan Toplayan PUBG Oyuncularının Sayısı Artıyor

YAZAN Eser Güven

Tek amaç BP toplayıp sandık almak

Çevrimiçi oyunlarındaki önemli sıkıntılardan biri aslında bu, kasıtlı olarak AFK kalan (Away From Keyboard - yani klavye başında olmamak) oyunculara yaptırım uygulamak o kadar da kolay olmuyor. Bazı oyunlarda bu yapılan diğer oyunculara rahatsızlık veya zarar vermiyor olsa da, örneğin Overwatch'ta kasten AFK olan oyuncular oyunun zevkini baltalıyorlar. 

AFK demek oyunda hiçbir şey yapmadan hareketsiz kalmak demek değil aslında; bir bot, yardımcı program veya makro sayesinde karakterinizin otomatik olarak bir şeyler yapmasını sağlayabiliyor, böylece uzun süre hareketsiz kalınca sunucudan veya oyundan atılmak gibi önlemleri de aşabiliyorsunuz. Özellikle de World of Warcraft'ta çok yaygın olan bir şey bu, eskiden rare spawn beklerken fare düğmesine düzenli aralıklarla basan makrolar falan kullanırdık ki oyundan düşmeyelim. Hey gidi hey.

PlayerUnknown's Battlegrounds'ta ise işler biraz daha karışık, çünkü aslında bir bakıma oyunu oynamadığınız zaman bile ödüllendirilebiliyorsunuz. Bu da oyunu aktif olarak oynayacak zamanları olmasa da PUBG'ın oyun içi para birimi Battle Points toplamak isteyen oyuncuların işe geliyor tabi ki ve son zamanlarda maçlarda AFK kalan oyuncuların sayısı da gözle görülür ölçüde artmaya başladı. Zaten geçen gün Reddit'te açılan şu başlık da bunun en büyük kanıtlarından biri.

PUBG'da maçı kaçıncı sırada bitirirseniz o kadar çok BP kazanıyorsunuz, yani ne kadar uzun süre hayatta kalırsanız o kadar çok BP toplamanız mümkün. Toplanan bu BP'ler sandıklara yatırılıyor, çünkü çoğu oyuncu içinden yüzlerce dolara satılan kozmetik eşyaların düşebileceği bu sandıklar sayesinde para kazanma düşüncesinde. PCGamer'ın haberine göre Youtube'da yayın yapan rivaLxfactor durumun ciddiyetine dikkat çekmek istemiş ve aşağıda izleyebileceğiniz videoda da göreceğiniz gibi oyunun daha ilk dakikasında 12 tane AFK oyuncu var. 

Haliyle bu AFK oyuncularına yakın bir yerde iniş yaptıysanız onları keklik gibi avlayabiliyorsunuz ama sorun bu değil. Zaten rivaLxfactor de aynısını söylüyor, son zamanlarda birkaç dakika içinde oyuncu sayısının 70'lere düştüğünü, çoğu oyuncunun anında ölüyor olduğunu fark etmiş. Çünkü bu oyuncular hızlıca ölseler bile bir miktar BP kazanmış oluyorlar, zaten amaç da bu ve ölüp ölmemek de umurlarında değil. Kendisi bu oyuncuların bot olduğundan şüphelendiğini dile getirmiş, yani muhtemelen maçlar için otomatik olarak sıraya girip gün boyu bu farm olayını sürdürüyorlar.

> PlayerUnknown's Battlegrounds Dota 2'yi de Geride Bıraktı

PUBG zaten bu otomatikleştirme olayına kendisi de yardımcı oluyor, oyunda AFK oyuncuları oynamaya zorlayacak veya rahatsız edici bir sistem yok. Maça girince PUBG sizi uçağa otomatik olarak yerleştiriyor ve rasgele belirlenen uçuş rotasının sonunda bu oyuncuları yine otomatik olarak uçaktan aşağı bırakıyor. Paraşütlerini de otomatik olarak açtığı için bu oyuncular doğrudan maça katılmış ve BP kazanmaya başlamış oluyor. Halbuki en basitinden uçaktan atlama için bir geri sayım başlasa ve bu süre içinde artık rota sonunda dahi uçaktan inmeyen oyuncuları oyunun dışına alsa belki de en azından minik bir önlem olmuş olacak. Ya da paraşüt açılmadan yere çakılsalar, o da eğlenceli olabilirdi.

rivaLxfactor ufak bir hesaplama ile maç için sıraya girme ile ölüm anı arasında yaklaşık beş dakika geçtiğini ve oyuncuların da bu sırada 50 ile 70 arası BP kazandığını görmüş. Bunu gün boyu tekrarladıklarını düşünürsek binlerce BP toplamak hiç de zor olmuyor. Sonrasında gelsin sandıklar, satılsın Steam üzerinden eşyalar, gelsin paracıklar.

Bu durumun yaygınlaşması bazı AFK oyuncuları da rahatsız etmişe benziyor, bir tanesi Steam forumlarında "artık bu olayı o kadar çok oyuncu öğrendi ki uçağın uçuş rotasının sonunda uçakta kalanların çoğu AFK numarası yapanlar oluyor. Aşağı iner inmez birbirlerini yumruklayarak öldürmeye çalışıyorlar." diye şikayet etmiş. Bazı maçlarda adama ağız tadıyla AFK farming yaptırmıyorlar yani.

Tabi "aman canım kim AFK oluyorsa oluyor, daha az oyuncu demek benim maçı daha üst sırada bitirmem demek" diye düşünüyorsanız haklısınız, sonuçta o adamların kazandığı BP sizi herhangi biçimde etkilemiyor. Ama yine de bu ortada haksız bir kazanç söz konusu olduğu ve bu yapılanın oyunun mantığına ters düştüğü gerçeğini değiştirmiyor.