YAZAN Eser Güven

Geliştirici Bluehole duruma müdahale edecek

PlayerUnknown's Battlegrounds'ta son zamanlarda dikkat çekmeye başlayan bir problem var, biliyorsunuz. Bazı oyuncular maça katılıyor ama maçta herhangi bir varlık göstermiyorlar, tek amaçları tamamen AFK biçimde ölmek ve o zamana kadar topladıkları puanlara kar gözüyle bakmak. Bu biriken puanlarla da sandık falan alıyor, ender eşya düşürüp para kazanmaya çalışıyorlar.

Bu durum aslında diğer oyuncuları en azından maç içinde aktif olarak etkilemiyor. Sonuçta siz de uçağın son durağına kadar bekleyebilir, AFK olanları patır patır öldürüp işinize bakabilirsiniz. Ama ortada haksız da bir kazanç olduğu kesin, çünkü böylece pazardaki fiyatlar da bir şekilde etkilenmiş oluyor.

PAX West 2017'de PCGamer'ın bu konudaki sorusunu yanıtlayan oyunun yapımcısı Chang-Han Kim bu sorunun farkında olduklarını, her ne kadar şu an itibariyle maçlarda aşırı sayıda AFK oyuncu bulunmuyor olsa da bu durumun önüne geçecek değişiklikler yapmayı planladıklarını söyledi. Henüz bu değişikliğin nasıl bir şey olacağı belli olmasa da ya bazı diğer oyunlarda olduğu gibi oyuncular oyuna aktif katılım gösterene kadar puan kazanamayacak, ya da AFK oyuncuların maça katılmasının önüne geçilecek.

Bence ilk seçeneğin kullanılması daha olası, böylece başta oynuyor gibi gözüküp birkaç dakika sonra AFK olacak oyuncular da engellenebilir (Heroes of the Storm'da olduğu gibi bir uyarıyla oyuncuların katılımı sağlanabilir örneğin). Bluehole'un çözüm için hangi yolu kullanacağını muhtemelen önümüzdeki günlerde göreceğiz.