YAZAN Eser Güven

Oyuncular bu konuda ikiye bölünmüş durumda

Aslında Xbox One'a klavye ve fare desteği kazandırma fikri neredeyse bundan dört yıl öncesine, Xbox One'ın ilk çıktığı zamanlara dayanıyor. PC ile Xbox One arasında çapraz oyun oynayabilmenin mümkün olması klavye ve fare kullanımı düşüncesini de beraberinde getirmişti. O zamandan beri dönem dönem bu konu tekrar gündeme geldi ama Microsoft'un Kurumsal Başkan Yardımcısı Mike Ybarra'nın PAX West panelinde yaptığı açıklama bu desteğin çok yakında hayata geçeceğini göstermiş oldu. Ybarra'nın söylediğine göre Microsoft, bu kontrolleri oyunlarına eklemeleri için geliştiricilere aktif olarak yardım ediyormuş.

Ybarra'nın hem Xbox One, hem de Windows 10'un oyun bölümlerinden sorumlu olduğu için zaten bu iki platformu her anlamda bir araya getirmek istiyordu. Madem PC oyuncuları Xbox kontrolcülerini kullanabiliyor, neden Xbox One kullanıcıları da gereken oyunlarda klavye ve farenin rahatlığından faydalanamasınlar ki?

Ybarra'nın bu desteği getirirlerken akıllıca davranmaları gerektiğinin farkında olduklarını, geliştiricileri buna zorlamayacaklarını ama onlara seçenek sunacaklarını söylüyor. Kendisine tweet atan bazı oyuncuların "bunun adil olmadığına" dair şikayetleri olduğunu ve bunu da anlayışla karşıladığını da belirtmiş. Ybarra geliştiricilerin bu desteği kullanırken oyunlarının oyuncu profilini göz önüne almalarını önerdiklerini ve oyuncuların isterlerse yalnızca klavye / fare kullanan, isterlerse yalnızca kontrolcü kullanan oyuncularla oynayabilmelerini sağlamaları gerektiğini de söylemiş. Yani bu destek geldiğinde mesela bir FPS oyununda rakiplerinizin fare kullanmasının adil olmadığı düşünüyorsanız, oyunu kontrolcü kullanan oyuncularla oynayabileceksiniz.

> Microsoft, Xbox One X Oyunlarının Dosya Büyüklüğü Sorununu Bulutla Aşmayı Planlıyor

Ybarra Xbox'ın klavye ve fare desteğine sahip ilk oyunlarının çok yakında açıklanacağını söylese de bu oyunlarla ilgili ipucu vermemeyi tercih ediyor. Muhtemelen Microsoft'un kendi oyunlarında bu destek olacak ama bazı firmaların da buna kati suretle karşı çıktığını biliyoruz. Örneğin Blizzard'dan Jeff Kaplan Overwatch'un Xbox One veya PS4 versiyonlarında kontrolcü dışındaki aksesuarların kullanımına karşı olduklarını net biçimde açıklamıştı.

Xbox One'a klavye ve fare desteğinin gelmesi konsolda temsil edilen tür sayısının da artması anlamına gelebilir. Sonuçta özellikle de MOBA, gerçek zamanlı strateji ve izometrik RYO gibi türleri PC'de oynamak çok daha rahat, ama artık bu tür oyunlar da konsolda kolayca oynanabilir hale gelecek demektir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz Oyungezerler? Sizce konsollar konsol gibi mi kalmalı, yoksa PC ile konsol arasındaki farklılıklar yavaş yavaş bu şekilde erimeli mi? Ben konsol oyuncularının sırf rekabette geri kalmamak adına klavye ve fare satın almak zorunda hissetmekten hoşlanmayacaklarını düşünüyorum, ama bunun nasıl sonuçlanacağını zaten yakın bir gelecekte göreceğiz.

İLGİLİ BÖLÜMLER