[Güncellendi] South Park: The Fractured but Whole'da Ten Rengi Zorluk Seviyesini Belirleyecek

YAZAN Eser Güven

Böyle bir şey ancak South Park'tan beklenirdi

Güncelleme: Daha önce bu konudaki sorulara açık cevap vermeyen Ubisoft, GamesRadar'a yaptığı açıklamayla söz konusu zorluk ayarının şaka olduğunu, oyunda ten rengi değişiminin zorluğu değiştirmediğini, bunun yalnızca kozmetik bir değişiklik olduğunu söylemiş. Bu konuda henüz Ubisoft'tan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da bunu doğru kabul etmemiz lazım, sakince dağılabiliriz :) KTKT'ye uyarısı için teşekkürler. Haberin orijinal metnini aşağıda bulabilirsiniz ama Ubisoft şimdi de kalkıp cinsiyet seçimine de "şakaydı, aslında oyunda yok öyle bir şey" derse şaşırmam.

- o -

South Park'ın cesur bir espri dili olduğunu kimse inkar edemez, zaten çizgi dizinin bu kadar başarılı olmasının temelinde yatan en büyük etmenlerden biri de bu bence. Ubisoft'un kısa süre sonra çıkacak olan yeni rol yapma oyunu South Park: The Fractured But Whole da bu bakımdan çizgi dizinin açtığı yoldan ilerliyor, çünkü daha oyunun başındaki karakter yaratım ekranı bile gerçek hayattan komik ama gerçekçi bir örnekle karşımıza çıkıyor:

South Park: The Fractured But Whole'da ana karakterimizin ten rengi ne kadar koyuysa, oyun da o kadar zorlaşacak sevgili Oyungezerler.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan ırkçılığı bir kez daha gözler önüne seren bu özellik yalnızca oyundaki karşılaşmaları zorlaştırmakla kalmayacak. Oyunda koyu renk bir tene sahip olmanız demek oyunda kazanabileceğiniz para miktarının azalması ve oyundaki diğer NPC'lerin size karşı olan tutumunun değişmesi gibi farklılıkları da beraberinde getiriyor. Hatta karakterinizi yaratırken ten renginizi koyulaştırdığınızda Eric Cartman bunun savaşları değil, hayatımızın diğer tüm yönlerini etkileyeceğine dair bir uyarıda da bulunuyor.

Oyunun farklı sosyal konulara dokunuşu yalnızca ten rengiyle de sınırlı değil, cinsel kimlik üzerine de hazırlanmış bir bölüm var oyunda. Biliyorsunuz Stick of Truth'da oynadığımız çocuk bir erkek karakterdi, ama bu sefer cinsiyet seçimine iznimiz var. Hayır, üstelik bunu oyunun başında falan da seçmiyoruz. Oyunda bir süre ilerledikten sonra mmmmkay nidalarıyla ünlü Mr. Mackey'in yanına gidiyoruz ve kendisi bize emin olmak için cinsiyetimizi soruyor. Burada erkek, kız veya diğer seçenekleri arasından seçim yapabiliyoruz.

Bu öyle sıradan bir seçim de değil üstelik. Eğer kız seçeneğini seçersek "senin erkek olduğunu sanıyorduk" diyen Mr. Mackey ailemizi arıyor ve "çocuğunuz bana kız olduğunu söyledi" diyor. "Ha, demek kız olduğunu biliyordunuz. Ne bileyim, hepimiz onun erkek olduğunu düşünmüştük. Yani tüm o King ve Stick of Truth şeyleri sırasında da mı kızdı?" diye konuyu bağlıyor.

Sonra bize "kız ile ne kast ettiğini tam olarak açıklığa kavuşturalım" diyerek iki seçenek daha sunuyor: cisgender ve transgender. Söz konusu kız karakter olduğu için burada cisgender, kız olarak doğan ve kendini kız olarak hisseden; transgender ise erkek olarak doğan ama kendini kız olarak hisseden anlamına geliyor. Bu seçimin ardından Mr Mackey bir kez daha ailemizi arıyor ve tüm bu seçimin Stick of Truth'la ters düşmediği gösteren cümleler kuruyor.

Bu iki örnek bile South Park: The Fractured But Whole'u diğer tüm RYO'lardan farklı bir yere koyuyor: hem ırkçılığa, hem de cinsel kimliğe dokunan bir rol yapma oyunu. South Park: The Fractured But Whole 17 Ekim'de PC, PS4 ve Xbox One için çıkacak.