YAZAN Eser Güven

Atladığınız Lorestone kalmasın

Hellblade: Senua's Sacrifice son zamanların en iyi oyunlardan biri; muhteşem bir hikayesi ve bir o kadar da muhteşem bir anlatım tarzı var. Eğer şimdiye kadar oynamadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz, en kısa zamanda bu deneyimi yaşamanızı öneriyorum. Ama oyunu oynadıysanız ve tüm Lorestone'ları bulmadıysanız da yine bir şeyler eksik kalmış demektir. Çünkü oyundaki Lorestone'lar aracılığıyla Senua'nın arkadaşı Druth'un anlatımıyla Kuzeyliler ve tanrıları hakkında hikayeler dinliyor, İskandinav mitolojisini yakından tanıyorsunuz. Sigmund'dan Baldr'a, Odin'den Regin ve Fafnir'e kadar gerçekten de son derece ilgi çekici hikaye parçaları saklı bu taşlarda.

Oyunda toplam 44 tane Lorestone bulunuyor ve oyunun doğası gereği bunlardan birini bile kaçırır ve bir sonraki bölgeye geçerseniz kaçırdığınız Lorestone'a dönme şansınız yok, oyuna baştan başlamak zorundasınız.

Tüm Lorestone'ları topladığınızda ise hem "Stories from the North" başarımını kazanıyorsunuz, hem de oyunun son kısmında Hela'nın karşısına çıkmadan önce Druth son bir kez kendisini gösteriyor ve bu 'gizli son' kısmını seyredebiliyorsunuz. Bu gizli kısımda Druth'un anlattığı şeyler gerçekten de ilginç ve hikaye açısından da önemli, ama spoiler vermemek adına daha fazlasını söyleyemeyeceğim.

Aşağıda oyundaki her bir Lorestone'un yerini görebilirsiniz. Kısayollar sayesinde doğrudan istediğiniz bölüme geçebileceğinizi ve resimlere tıklayarak büyük hallerini görebileceğinizi hatırlatayım. Hazırsak, başlayalım.

Bölüm 1: Hel'e Giden Yol (4)

Bölüm 2: Valravn’ın Kalesi (5)

Bölüm 3: Sutr’un Diyarı (5)

Bölüm 4: Hel Köprüsü (2)

Bölüm 5: Gemi Enkazı Sahili (6)

Bölüm 6: Labirent Sınavı (4)

Bölüm 7: Kule Sınavı (6)

Bölüm 8: Bataklık Sınavı (2)

Bölüm 9: Körlük Sınavı (-)

Bölüm 10: Cesetler Denizi (-)

Bölüm 11: Helheim (6)

Bölüm 12: Hela’ya Giden Köprü (4) 

Bölüm 1: Hel’e Giden Yol

1.Kayıktan iner inmez sağ tarafa bakın. İlk Lorestone, bulabileceğiniz en bariz taşlardan birisi çünkü oyun hikayeyi daha iyi öğrenebilmek için bunlara dikkatinizi çekmek istiyor.

2.Bu Lorestone’u bulmak için sahilden ileriye doğru yürüyüp kayaların arasındaki merdivenden tırmanmaya başlayacağınız yere gitmeniz gerekiyor. Merdivene çıkmadan önce sol taraftaki ufak bir şelalenin yanında Lorestone’u göreceksiniz.

3. İlk Rün kapısını geçtikten sonra birkaç merdiven tırmanacak, sonra da dar bir tahta kirişin üzerinden yan yan geçeceksiniz. Yolu takip edip köprüyü geçtikten sonra Lorestone’u kaçırmayın.

4. Bu bölümdeki son Lorestone, Gate to Hel’de bulunuyor. Karşılaştığınız ilk Northmen’in bulunduğu arenada aslında Lorestone’u görüyoruz ama ancak karanlık çürümenin tanıtıldığı sahnenin ardından kullanabiliyoruz. Artık dilediğiniz kapıdan geçebilirsiniz.

Bölüm 2: Valravn’ın Kalesi

1. Valravn’ın kapısından girdikten sonra biraz yürüyün, yolun sağa doğru ayrıldığını göreceksiniz. Bu yoldan ilerleyin, merdivenlerden çıkın ve harabenin içinde bulunan Lorestone’u kullanın.

2. Bu Lorestone çok iyi gizlenmiş durumda ve bulması hiç kolay değil. Bu bölümde ilerlerken Kuzgun sembollerini hizalamanız gereken yerlerle karşılaşacaksınız. Bunların ikincisine geldiğinizde ise etrafta Valravn’ın hayalleri çıkmaya başlayacak. Valravn’ı takip edince kendinizi kalenin iç kısmında bulacaksınız ve burada arkası sürgülü iki tane kapı var. Öncelikle bu kapıları açın. Sonra açtığınız ilk kapıdan dışarı çıkın, ilerideki İllüzyon kapısından baktığınızda az önce altından geçtiğiniz kirişin yerini bir kale duvarının aldığını göreceksiniz. Kapının sürgüsünü açtığınız için tekrar o kapıdan içeri girin, yenilenmiş duvar sayesinde yukarı çıkarak Lorestone’u bulun.

3. İkinci kuzgun kapısından geçtikten bir süre sonra bir grup düşmanla savaşacaksınız. Hepsini öldürdükten sonra arenanın etrafına doğru dolaşın, hafif yukarıda Lorestone sizi bekliyor.

4. Üçüncü Lorestone’un hemen ardından bir açıklığa çıkacaksınız, bu bölge içinde üçüncü Kuzgun kapısı bulunuyor. Kapıya doğru değil de düz ilerleyin, illüzyon kapısı sol tarafınızda kalacak. Burada sağa doğru dönerseniz ileride bir Lorestone olduğunu göreceksiniz.

5. Öncelikle üçüncü kuzgun kapısına kadar gelin. Burada arkanızı döndüğünüzde aslında biri solda, biri sağda olmak üzere iki tane illüzyon kapısı bulunuyor. Soldaki kapı köprüyü tamir ederken, sağdaki kapı ise kalenin duvarlarını indiriyor. İşte bu iki kapıyı da indirip kaleye doğru girin ve yüzünüzü sağa dönün. Orada gördüğünüz mağaranın içinde Lorestone’u seçebiliyor olmanız lazım.

Bölüm 3: Sutr’un Diyarı

1. Surt’un kapısından geçer geçmez yol ikiye ayrılıyor, bir yol ileri, bir yol ise sağa gidiyor. Siz öncelikle sağa giden yola girin ve yolun devamındaki mağaranın içine girerek bölümün ilk Lorestone’unu bulun.

2. İlk Ateş kapısından geçtikten sonra bir tahta köprüye geleceksiniz. Köprüye yüzünüzü dönüp sola dönün ve orada göreceğiniz yolu aşağıya doğru takip edin. Yolun sonunda Lorestone sizi bekliyor.

3. Bu da bir öncekine yakın bir yerde. İkinci Ateş kapısına vardığınızda kapıyı açmak için kurban ayinini aramaya başlayacaksınız. Köprünün altından geçtikten sonra sol tarafa değil de sağ tarafa doğru giderek yolu takip edin. İleride Lorestone ile karşılaşacaksınız.

4. İkinci Ateş kapısını geçtikten sonra içinde bulunduğunuz bölgede iki tane ev olduğunu göreceksiniz. Sağdaki evin içine girerseniz orada Lorestone’u görebilirsiniz.

5. Bölümün son Lorestone’u üçüncü Ateş kapısını geçtikten sonra karşınıza çıkacak. Burada yolu takip ettiğiniz kendinizi bir binanın içinde bulacaksınız ve sol tarafta diğer bir binaya geçen bir yol olduğunu göreceksiniz. O ikinci binaya girin, sola dönün ve balkona çıkın. İşte son Lorestone.