Fallout: New Vegas İçin Planlar Başkaymış!

YAZAN Emre Özdemir

Fallout: New Vegas, ilk olarak Sin City ismiyle ve oynanabilir üç ırkla planlanmış!

 Fallout serisi Bethesda'nın eline geçtiğinden beri en iyisi olarak kabul edilen, hatta birçok oyuncunun tüm serideki en iyi oyun olduğunu düşündüğü Fallout: Nev Vegas için aslında farklı planlar yapılmış.

2008'de piyasaya çıkan Fallout 3 serinin hayranları tarafından sevilse de eleştirilmekten kurtulamamıştı. VATS sistemindeki yenilikten tutun da diyaloglar ve hikaye kurgusuna kadar birçok öge Fallout hayranları tarafından ciddi şekilde eleştirilmişti. Fakat o dönem oyuncuların bilmedikleri şey, eleştirdikleri kadar sevdikleri de Fallout 3'ün bir yan oyunla kısa sürede geri döneceği idi.

Bethesda ve Obsidian, Fallout üzerindeki görüşmelerine 2008/2009 yılllarında başladı. O dönem Obsidian'ın eli başka projelerle doluydu ve onların elinden çıkacak bir Fallout oyunu sadece konuşmalar ve görüşmelerle sınırlıydı. Fakat daha sonrasında bu sınırlar kalktı ve seriye ismini altın harflerle yazacak olan Fallout: New Vegas şekillenmeye başladı.

Obsidian'dan Feargus Urquhart ve Chris Parker'ın söylediklerine göre yeni oyun Fallout 3'e gelecek devasa bir genişleme paketi gibi görünüyormuş. O dönem bu konuda kaygı yaşayan ekip, izlemek istedikleri (ve izledikleri) yapıyı daha çok GTA 3'ün GTA: Vice City ve GTA: San Andreas ile ilişkisine benzetiyor. Nasıl GTA 3 serinin ana oyunlarından biri ve Vice City/San Andreas yan oyunlarsa, Fallout 3 ve Fallout: New Vegas'ın ilişkisinin de böyle olmasını istiyorlarmış. Ki, öyle de oldu zaten.

Obsidian'ın AAA Kalitesinde Bir RYO Üzerinde Çalıştığı İddia Ediliyor

Bu arada New Vegas demişken, aslında oyunun ismi ilk olarak çok daha farklıymış. Projenin yaratılma sürecinde herkes eteğindeki taşı dökerken biri New Reno'yu hatırlatmış. Fallout 2'nin fuhuş, alkol, uyuşturucu ve kumarhaneleri ile nam salmış günah kasabası... Sonra bu fikrin üzerine giden ekip Vegas üzerine yoğunlaşmış. Pastanın çileği, hikayenin başlangıcı ise Goodfellas'taki çöl sahnesinden gelmiş. İsim konusuna gelince; orada da yine (büyük ihtimalle) New Reno'dan yani günah kasabasından esinlenen ekip ilk olarak ismi Fallout: Sin City olarak düşünmüş. fakat daha sonra bu isim Fallout: New Vegas olarak değiştirilmiş.

Ekibin genel konsepti Bethesda'ya kabul ettirmek için çok da uğraşması gerekmemiş. Hatta söylediklerine göre üç sayfalık bir sunum yetmiş! E tabii malzeme iyi olunca, Bethesda da projedeki potensiyeli görünce karar aşaması bayağı hızlı tamamlanmış.

Obsidian'ın bizlere Fallout: New Vegas'ta sunacağı en büyük değişiklik ise oyunun üç farklı ırkla oynanabilecek olmasıydı. İnsan, Ghoul ve Super Mutant. Fakat bu gerçekleşemedi. Oyun motorunun çizdiği sınırların dışına taşan bu düşünce, tüm ekipmanların Ghoul ve Super Mutant'ta da çalışabilmelerini saylamayı gerektiriyordu. Fakat Bethesda bu konudaki çekincelerini ve imkansızlıkları Obsidian ekibine açıkça dile getirdikten sonra ne yazık ki üzeri çizildi.

fallout-nw-big-2

2010 sonlarında piyasaya çıkan Fallout: New Vegas, serinin hayranları tarafından baş tacı yapıldı. Hatta iki yıl önce piyasaya çıkan ve yepyeni mekaniklere, daha iyi bir oyun motoruna da sahip olan Fallout 4 bile o tacı kendisinden alamadı.

Oyunun adı Fallout: Sin City olsaydı ve bizlere üç farklı ırkla oynama imkanı sunsaydı onu daha mı çok severdik bilmiyorum. Fakat Fallout'a gönül veren herkesin Fallout: New Vegas'ı oynaması gerektiğini biliyorum. Üzerinden onca yıl geçmiş olsa bile.

İLGİLİ BÖLÜMLER