Unutamadığımız En İyi 10 Intro/Açılış Videosu

YAZAN Emre Özdemir

Tadı damağımızda kalan, unutamadığımız en iyi 10 intro/açılış videosunu listeledik. Bakalım beğenecek misiniz?

 Video oyunlarını kendisine hobi olarak belirlemiş; o dünyaları keşfetmeyi, yaşamayı, orada zaman geçirmeyi kafasına koymuş her oyuncu için introların yani başlangıç videolarının yeri ayrıdır.

Oyunların neyle ilgili olduğunu özetleyen ya da o dünyayı bizlere önceden ufak bir tanıtan introlar çoğu zaman unutulmaz deneyimlerimizin işaret taşı olurlar. Sizin de başınıza gelmiştir mesela, bir arkadaşınız size sevdiğiniz bir oyunu sorduğunda ya da o oyunla ilgili bir muhabbete denk geldiğinizde ilk olarak aklınıza açılış video gelir. Bizim de yaşadığımız bu oldu ve neden bunu Oyungezerlerle paylaşmıyoruz dedik. Hatıralarımızda yer eden, gerek kullanılan müziği, gerek atmosferi, gerekse görselleri ile en çok beğendiğimiz 10 introyu listeledik. Bakalım listemizi beğenecek misiniz?

Not: Her zamanki gibi sıralamamız herhangi bir önem derecesini belirtmemektedir.


The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt, birçok açıdan oyuncuların unutulmazları arasında yerini aldı bile. Piyasaya çıkalı daha iki buçuk yıl olsa da şimdiden kült oyunlar, video oyunlarındaki mihenk taşları listesinde kendisine yer bulan oyun sadece açılış videosuyla değil, birçok özelliğiyle gönlümüzde taht kurdu. Müzikleri, atmosferi, kocaman haritası, görsel ve oynanışta sunduğu kalite, hikayesi, karakterleri, Geralt'ın uzayan sakalı... The Witcher 3'ü bugün övmeye başlasam yıl başına anca bitirebilirim sanırım. Ki, CD Projekt Red'in oyuncu dostu politikasından, genişleme paketi yaptık diye 20 TL'ye bizlere neredeyse yeni bir (iki aslında) oyun verdiğinden, birçok şirketin parayla sattığı ufak içerikleri tüm oyunculara ücretsiz olarak vermesinden, oyun piyasaya çıkalı bayağı bir zaman geçsede oyunu hem teknik açıdan desteklemeye devam etmeleri, hem de oyuncu geri dönüşlerine kulak verip gerekli eklemeleri yapmalarından bahsetmeyeceğim. The Witcher 3: Wild Hunt'ın açılış videosu; kullanılan müzik, görsel kalitesi ve anlatım diliyle gerçekten de harika bir video. Bizlere nasıl bir dünyaya atım atacağımızı, neyin peşinde olduğumuzu, neyle karşılaşacağımızı ve kim olduğumuzu çok iyi anlatıyor. Hoş, videoda Geralt'ın neler yapabileceğini tam olarak göremiyoruz ama muhteşem bir üçlemenin finali olan oyunda baş karakterin kim olduğunu bilmek biraz da bizim işimiz olduğundan ona çok takılmıyorum.

BioShock

Hani bazı oyunlar vardır; oyuncuya farklı bir şeyler sunmak, düşüncelere sevk etmek, onlara yeni bir dünya sunmak ister. İşte BioShock serisi bu bahsettiğim oyunlardan. İşlerin göründüğü gibi olmadığı, olayların arkasında farklı fikirlerin yattığı, bulunduğumuz ya da gördüğümüz dünyanın aslında buzdağının tepesi olduğu bir macera. İlk Bioshock oyununa başlarken tam olarak ne bekleyeceğimizi bilemiyoruz. Biraz aksiyon, biraz korku, biraz da merak... Fakat oyunda ilerledikçe biraz önce de bahsettiğim gibi o buzdağının bir de suyun altında yatan kısmı olduğunu öğreniyoruz ve kendimizi bu kısmı santim santim öğrenmek, anlamak için mücadele ederken buluyoruz. Özellikle fikir olarak harika bir üçleme olan BioShock serisi kesinlikle oynanması gerekler listesinin başlarında bulunuyor ve ilk oyunun açılış videosu bizlere nasıl bir dünyaya ya da nasıl bir zihne konuk olduğumuzu çok güzel anlatıyor. 

Borderlands 2

Geldik listemizin en eğlenceli oyununa. Borderlands oyunculara sadece tatmin edici bir oyun deneyimi değil, bunun yanı sıra kahkaha atılacak bolca malzeme de sunuyor. İlk oyunu bitirme şansım olmamıştı, oynadığım kadarından da aklımda pek fazla şey kalmış değil. Fakat ikinci oyun! Borderlands 2; oyun mekanikleri ile harika bir co-op deneyimi sunmanın yanı sıra bir yandan ganimete doyurup, bir yandan da kahkahalar attıran bir yapım. Savaştığımız düşmanların isimleri, bizlere tanıtılma şekilleri, senaryonun işlenişi, diyaloglar, yaşananlar ve tabii ki Claptrap! Borderlands 2'yi üç arkadaş co-op olarak oynadık ve hafızama kazınan şey ne kadar kahramanca savaştığımız, ne kadar iyi oynadığımız ya da ne kadar muhteşem silahlar bulduğumuz değil, ne kadar eğlendiğimiz di. Borderlands 2'nin sunacağı bitmek bilmeyen aksiyon ve eğlenceli anlatım dilinin ilk tadımı olan açılış videosu, The Heavy'nin Short Change Hero isimli şarkısıyla hafızalarımıza kazındı.

Far Cry 3

Rüya gibi bir tatilin cehenneme dönüşmesine şahit olduğumuz Far Cry 3, oldukça eğlenceli ve kanımızı ısıtan bir videoyla başlıyor. Los Angeles'tan gelen bir grup genç, kahramanımızın kardeşi Riley'nin pilot ehliyeti almasını kutluyor. Geziyorlar, yüzüyorlar, dalıyorlar, gece kulübüne gidiyorlar ve son olarak Skydiving yapıyorlar. Burada bahsettiğimiz son cennetin sonu, cehennemin ise başlangıcı oluyor. Çünkü ekibimiz farkında olmadan korsanların adasına iniyorlar ve daha önce sadece izledikleri korku filmlerinde bu sefer başrolü oynadıklarını anlıyorlar. Oyun dünyasının en başarılı kötü adamlarından biri olan Vaas'la tanışmamızı sağlayan Far Cry 3'te Los Angeles'tan gelen şehirli çocuğun oynadığı oyunlar ve izlediği filmlerdeki hayatta kalma, muharebe ve gerilla taktiklerini "İyi de bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?" demeden güzel güzel öğrenip sonra da kullanmasına şahit olabiliyoruz.

Half-Life 2

Nasıl her Elder Scrolls oyununa tutsak olarak başlıyorsak, her Half-Life'a da trende başlıyoruz. Hoş, sanki 4-5 tane Half-Life yapmışlar gibi konuştum ve bunun kanayan bir yara olduğunu bildiğim için üzerinde çok durmadan devam ediyorum. İlk oyundan yaklaşık 20 yıl sonrasını konu alan Half-Life 2'de Black Mesa olayında sonra dünyamıza gelen ve insan ırkını köleleştiren Combine'a karşı savaşıyoruz. G-Man'in bize seslenmesi ile başlayan bölümü, intro/açılış videosundan daha çok bir başlangıç sekansı. Doğru adamın yanlış yerde bulunduğunda olaylara ne derece etki edebileceğini söyleyen G-Man'in de dediği gibi dinlenmeyi ne kadar çok hak etsek de iş yine başa düşüyor ve Gordon Freeman bir kez daha dünyayı kurtarmak için kolları sıvıyor.