FIFA 18 – Kariyer Modunu Daha Eğlenceli Hale Getirecek 5 Yol!

YAZAN Emre Özdemir

Electronic Arts’ın yapmadığını biz yapıyoruz, kariyer modunu tekrar eğlenceli hale getiriyoruz!

 FIFA Ultimate Team’in giderek daha da popülerleşmesi ve Electronic Arts’ın bu işten ciddi para kazanıyor olması ile birlikte kariyer modu iyiden iyiye unutuldu. Son yıllarda sadece küçük eklemeler yapılarak güncellenen kariyer modu en büyük değişimini bu yıl geçiriyor. Fakat bu değişimin büyük oranda işin görsel yanını kapsaması, işlevselliğin ve oyun mekaniklerinin neredeyse değiştirilmemiş olması bahsettiğim bu değişimin değerini öldürüyor.

Evet, kariyer moduna bu yıl eklenen yeni transfer görüşmeleri benim de çok hoşuma gitti. Ayrıca maç başlarken yapılan sunumda liglere göre farklı animasyon ve görsellerin kullanılması, stadyumların daha canlı olması ve gerçekten de ağzımın suyunu akıtan atmosfer değişimi benim de gözlerimin parlamasına sebep oluyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu görsel yenilikler bir süre sonra ilk zaman verdiği tadı vermeyecek, hatta önemini yitirecek. Bizim asıl istediğimiz daha detaylı, kontrolün elimizde olduğu ve bilginin/istatistiklerin daha derin olduğu bir kariyer moduydu ama görünüşe bakılırsa bunlar için önümüzdeki oyunlara bakmak zorunda kalacağız.

E, peki bu durumda ne yapacağız? Electronic Arts’ın yapmadığını kendimiz yapıp kariyer modunu tekrar eğlenceli ve heyecanlı hale getireceğiz. Bu iş için sizlere beş tane önerim olacak. Buyurun efendim:

Gerçekçi Kariyer

fifa18-big-2

Bildiğiniz üzere FIFA’nın kariyer modu menajerlik oyunları gibi değil. Yani bir kulüpten diğerine geçmek ya da önemli bir oyuncuyu takımınıza kazandırmak oldukça kolay. Menajer başarı puanınızı yüksek tuttuğunuz sürece ortalama bir kulüpten Real Madrid, Barcelona, Manchester United gibi devlere geçmeniz işten bile değil. Transfer konusuna geldiğimizde ise iş daha da kolaylaşıyor. Bazı özel oyuncular dışında paranız varsa neredeyse tüm oyuncularla el sıkışabiliyorsunuz. Mesela daha bugün aldığım davete evet diyerek Hamburg’tan Bayern Münih’in başına geçtim. 2 sezonda sadece bir lig kupası kazanmam, görevlerimi yerine getirmem ve iki yıl üstüste Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyi garantilemem buna yetti. Transfer konusunda ise Portsmouth’la İngiltere ikinci ligindeyken sözleşmesi biten Di Maria, Johannes Geis ve Niklas Süle gibi isimlere imza attırabilmiştim. Durum böyle olunca takımımızın inanılmaz bir kadroya sahip olmasını engelleyen hiçbir şey olmuyor. Size önerim yeni kariyerinizi bir de gerçekçi şekilde oynamayı deneyin. Mesela ilk olarak küçük bir takımla başlayın, daha sonra ortalama bir takıma geçin ve finali dünya devlerinden birinde yapın. Aldığınız oyuncular da takımın profiline uygun olsun. Uçuk transferler yapmayın, yerli isimlere önem verin. İnanım, kariyeriniz böyle çok daha keyifli olacaktır.

Bir Efsanenin Hikayesi: Road To Glory!

fifa18-big-3

Kısaca RTG olarak anılan bu kariyer şeklinde amacımız bir futbol efsanesi olmak. Hani menajerlik oynayanların sık sık yapmaya çalıştıkları, gerçek hayatta ise örneklerine oldukça ender rastlanan olay. Ki, bu örneklerden hafızamda iki tanesi kalmış. Biri Liecester’ın Premier League’de şampiyon olması, diğeri de Brian Clough yönetimindeki Nottingham Forest’ın lig ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu olması. E, bizim yapacağımız iş de bunun aynısı işte. Alt liglerden bir takım alıp mümkün olan en kısa sürede birinci lig ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmaya çalışıyoruz. Hoş, alt liglerden takım alıyoruz dedim ama RTG kariyerini büyük ya da orta ölçekli kulüplerle de yapabilirsiniz. Mesela eski gücünü kaybeden ve toparlanmaya çalışan A.C. Milan ve Inter, Arsene Wenger’in iyi para kazandırdığı ama bir türlü başarı yakalayamayan Arsenal, oldukça kötü yönetildiği için eski günlerini mumla arayan Valencia, Premier League’in orta sıralarına demir atmış olan Everton gibi seçenekler de oldukça keyifli deneyimler sunabilir.