YAZAN Emre Özdemir

Farklı bir oyun arıyor ve ücretsiz oyunları araştırıyorsanız bu liste derdinize derman olabilir!

 

Kimimizin sıkı sıkıya bağlı olduğu oyunlar vardır ve arada farklı bir havayı teneffüs etmek isteriz. Kimimizin maddi durumu iyi değildir ama yine de kaliteli oyun ararız. Kimimiz ise oyunlara para vermeyi sevmiyordur ve oynayacak iyi bir oyun istiyordur. Hepimiz bu derdimize çare olarak ücretsiz oyunlara sarılmak isteriz ama çoğu zaman neyle karşılaşacağımızı bilememek, çoğu zaman da beklediğimizi bulamamak yüzünden hayal kırıklığı yaşarız. İşte bu derde çare olabilmek, zaman zaman tekrar açılan o yaraya bir nebze de olsa merhem sürebilmek için bir liste hazırlayalım dedik.

Listemiz çok uzun değil, 15 oyundan oluşuyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki başlıkta "En Başarılı" desek de bunun kişiden kişiye değişen bir kavram olduğunu, daha doğrusu en başarılı oyun tabirinin kişiden kişiye değiştiğini iyi biliyoruz. Bu sebeple bildiğimiz, gönül rahatlığı ile önerebileceğimiz ve sizlerin de en azından birkaç tanesini keyifle oynayabileceğinizi düşündüğümüz oyunları seçtik.

Her zaman söylediğimizi tekrarlıyoruz. Sizin ne düşündüğünüz ve önerileriniz bizim için önemli. Bu yüzden listede bulunmayan fakat gerçekten de başarılı olduğunu düşündüğünüz oyunları paylaşın bizimle sevgili Oyungezerler.

Lafı daha uzatmıyorum ve oyunlara geçiyorum:

PlanetSide 2

Birçok oyuncunun dikkatinden kaçan, özellikle ülkemizde pek de bilinmeyen bir oyun olduğunu düşündüğüm PlanetSide 2 gerçekten de oldukça başarılı bir oyun. FPS Shooter tarzındaki PlanetSide 2'de büyük, gerçekten de büyük ölçekli savaşlara giriyorsunuz. Oyunu özetlemek gerekirse: PlanetSide 2'de 3 farklı ordu ve 4 harita var. Teknoloji konusunda rakiplerinden daha ileride olan Vanu, cumhuriyetçi Teran ve büyük şirketlerin paralı askerler ile kurduğu New Conglomerate. Tank, uçak, araba, motorsiklet (ATV) gibi araçları da kullanabildiğimiz PlanetSide 2, farklı sınıflarla oynamamıza olanak sağlıyor. Keskin nişancı tüfeği kullanan ve görünmez olabilen Infiltrator, Jetpack'i ile kısa mesafede uçabilen Light Assault, takım arkadaşlarını iyileştiren ve ölenleri dirilten Medic, araçları ve MAX zırhlarını tamir edebilen Engineer, roket atar ve hafif makineli tüfek kullanabilen Heavy Assault, Titan'a benzeyen ama çok daha küçük olan (normal bir insandan büyük ama) bir zırh ile kullanıcıyı yürüyen bir tanka çeviren MAX sınıfları. Oyundaki 4 devasa haritanın bazıları zaman zaman üstün olan taraf tarafından kilitleniyor ve o haritayı kilitleyen taraf bir süreliğine oradan kaynak elde ediyor. Bu arada oyunun belki de en önemli kısmı olan büyük ölçekli savaşlara geldiğimizde 300x300x300 kişilik çatışmalar görebiliyoruz. Yani üç orduya mensup neredeyse 1000 kişi, tankla tüfekle uçakla birbirine giriyor. Görsel açıdan gayer başarılı olan PlanetSide 2; hiçbir şekilde p2w olmaması, farklı sınıfları ile sunduğu çeşitlilik ve devasa haritalarında dönen inanılmaz savaşları ile kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan biri. Hele ki FPS Shooter seviyor ama Battlefield ya da CoD gibi oyunlara verecek paranız yoksa PlanetSide 2'yi sakın kaçırmayın. Bağımlısı olacaksınız!

Warframe

Digital Extremes tarafından geliştirilen ve zamanında çok popüler olup sonra bu ilgiyi kaybeden Warframe, tekrar ayaklanmaya başlıyor. Bu ayaklanmanın sebeplerinden biri Plains of Eidolon genişleme paketiyle oyuna eklenecek olan yeni açık dünya haritası, diğeri ise Destiny ve Destiny 2 oyuncularına sürekli olarak “E, burada ücretsiz olanı var.” diye diğer oyuncular tarafından lanse edilen Warframe’in tekrar gündeme gelmiş olması. Üçüncü sahış/omuz kamerasından oynadığımız, bilim kurgu temalı Warframe’de Tenno denilen karakterleri kullanıyoruz. Bu Tenno denen arkadaşlar Warframe denilen farklı savaş zırhları giyebiliyorlar ve her Warframe’in kendine has özellikleri var. Kimi çok dayanıklı, kimi sinsi, kimi tam bir ninja, kimi de tam bir yıkım makinası. Oyuncularına PvP elementleri de sunan Warframe’in asıl olayı PvE ve bunu Co-op olarak oynayabilmemiz gerçekten de büyük bir artı. Arkadaşlarımızla Clan yaratabilmemize ve Clan binası olarak kullanacağımız Dojo’muzu dilediğimiz gibi şekillendirebilmemize olanak sağlayan Warframe; bizlere sunduğu onlarca oynanabilir gezegeni, Boss’ları, hikaye örgüsü ve sürekli olarak geliştirebileceğimiz karakterimiz ile bir süre sonra bağımlılığa dönüşebiliyor.

Path of Exile

“Diablo 3’ün olması gereken oyun aslında bu!” denilen Path of Exile, ücretsiz oyunlar arasında oyunculara sunduğu uzun oynama süresi ve içerikleri ile kendine farklı bir edinen ender yapımlardan biri. İzometrik kamera açısıyla oynadığımız, aksiyon ve loot’a abanan Path of Exile; yine bağımlılığa dönüşen ve bizleri kendisine uzun saatler boyu hapseden başarılı bir yapım. Bir sürgün olarak başladığımız hayatımızda zamanla oldukça güçlü bir kahramana dönüştüğümüz oyun; oyunculara sunduğu çeşitlilik, haritaları, hikayesi ve detaylı yetenek ağacı ile türün sevenlerinin kesinlikle denemesi gereken bir oyun.

Paladins

İlk zamanında ve aslında hala Overwatch kopyası olmakla anılan Paladins; birinci şahıs kamera açısı kullanılan, takım odaklı bir MOBA. Evet, Overwatch’la büyük benzerlik gösteriyorlar ama bu yüzden kendisine “Overwatch çakması!” demek istemiyoruz. Çünkü Overwatch’ın fiyatını düşündüğümüzde ona benzeyen ve ücretsiz bir alternatif olması bizce çok iyi. Farklı haritalara ve oyun modlarına sahip olan Paladins, eSpor alanında da boy gösteren ve oyuncularına rekabetçi oyun modu da sunan bir oyun. Takım odaklı FPS MOBA’lara ilgi duyuyor ve bu türe giriş yapmak istiyorsanız kesinlikle denemeniz gereken Paladins, bakarsınız size Overwatch’ı unutturup kendisine bağlar.

Brawlhalla

2D, dövüş oyunu olarak nitelendirebileceğimiz Brawlhalla, 8 oyuncuya kadar destek veren çoklu oyuncu sistemi ile bizlere gerçekten de inanılmaz eğlenceli anlar sunabiliyor. Farklı karakter seçenekleri ve birçok haritaya sahip olan oyunda çeşitli yeteneklere sahip olan karakterleri seçip birbirimizi dövmeye başlıyoruz. Hayatta kalan da galip oluyor. Böyle anlatınca oldukça basit ve hemen sıkılacağınız bir oyun gibi düşünebilirsiniz. Fakat Brawlhalla, özellikle arkadaşlarınız ile birlikte oynadığınızda inanılmaz eğlenceli hale geliyor. Hatta o kadar çok kahkaha atıp arkadaşlarınıza sataşıyorsunuz ki bir müddet sonra komşunun yeter artık diye duvara tıklaması kaçınılmaz oluyor. Eğer birlikte oyun oynadığınız en az 3-4 arkadaşınız varsa bu oyunu deneyin, inanın pişman olmayacaksınız.