Microsoft Sonunda Windows Phone'un Geri Plana Atıldığını Kabul Etti

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Yeni donanım veya özellik beklemeyin diyorlar.

 Microsoft'tan Joe Belfiore, Twitter üzerinden Windows kullanıcılarının sorularını yanıtladı. Bu yanıtlardan bazılarıysa oldukça dikkat çekiciydi. The Verge'ün de gözünden kaçmayan bu Tweetler arasında en öne çıkanıysa Belfiore'nin itiraf sayabileceğimiz bir söylemde bulunması oldu.

Belfiore, kendi resmi Twitter hesabından "Tabii ki Windows Phone'u ve platformu desteklemeye devam ediyoruz... Hataların düzeltilmesi, güvenlik güncellemeleri yapıyoruz. Ancak yeni özellikler veya donanım odak noktamız değil. :(" dedi. Microsoft'un Windows 10'un üzerinde sıkı bir çalışma yürüttüğünü zaten biliyoruz, ancak son birkaç Microsoft konferansında bu işletim sisteminin mobil cihazlardaki geleceği tamamen konu dışı kalmıştı. Microsoft'un yeni sloganı mobil üzerineyken şimdilerde Cloud (Bulut) servisleri üzerine geldi. 

> Sonlarıyla Hayal Kırıklığı Yaratan Oyunlar

Windows Phone tamamen konuşulmayan bir konu haline geldi bile diyebiliriz hatta. Belfiore, neyse ki Windows Phone sahiplerini karanlıkta bırakmadı ve durumu açıklığa kavuşturdu. Tabii ki bu Windows Phone tamamen öldü demek değil, neticede mevcut kullanıcıyı hala koruyorlar. Ancak Belfiore açıklamalarında Windows Phone'un bekledikleri başarıyı görememesiyle ilgili de birkaç şey söyledi:

"Uygulama geliştiricilerini teşvik etmek için GERÇEKTEN ÇOK çalıştık. Onlara para ödedik... Onlar için uygulamalar yazdık. Ancak platformdaki kullanıcı sayısı o kadar azdı ki çoğu firma bu yönde yatırım yapmak istemedi." 

Bir süre önce Bill Gates de mobil cihazlarda Android kullandığını söylemişti ve Belfiore de Android'i tercih ettiği yönünde minik bir itirafta bulundu. Microsoft, Windows 10'un iOS ve Android'e sunabileceği tam desteği sunması için çalışmalarına devam ediyor. 

İLGİLİ BÖLÜMLER