Cuphead'in İnanılmaz Grafiklerinin Sırrı Bu Videoda Saklı

YAZAN Eser Güven

Oyunun animasyonlarında muazzam bir emek yatıyor

Cuphead'in grafik tarzının muhteşem olduğu konusunda sanıyorum hemfikirizdir. Oyunun tanıtımlarında falan hep 1930'ların çizgifilmleri demiştik ama orada bir detay daha vardı. Cuphead yalnızca o dönemin görsel efektlerini kullanan bir oyun değil, dönemin en önemli isimlerinden biri olan Max Fleischer'in çizgifilmlerinin tarzını yansıtan bir oyun. Yalnızca herkesçe tanınan Betty Boop ya da Popeye gibi karakterleri izleyiciyle buluşturan bir isim de değil Fleischer, Fleischer Studios bünyesinde teknik alanda yaptıkları buluşlarla da çizgifilm dünyasına yön veren en önemli kişilerden biri.

Cuphead işte o çizgifilmlerin ruhunu neredeyse bire bir olarak yansıtmayı başarıyor ve bunu da tüm oyunun her bir animasyonunun tek tek elle çizilmesine borçlu. Studio MDHR, Cuphead'i aynı 1930'larda bir çizgifilm hazırlar gibi hazırlamış ve aşağıdaki videoyu izlediğinizde oyun için harcanan emeğin ne boyutlarda olduğunu rahatça göreceksiniz.

Oyundaki bosslar hem komik, ama aynı zamanda yer yer korkutucu görüntüler de sunuyor. Örneğin videoda da çizimlerini gördüğünüz çiçek boss şirin şirin dans ederken bir anda deliriyor, tuhaf bir suratla üzerinize gelebiliyor. Bunun sebebi 1930'lu yıllarda henüz çizgifilmlere dair kesin kuralları olan bir kanunun bulunmaması. Dolayısıyla o zamanlar animatörler ne isterse çizmekte özgürlermiş, o yüzden de dönemin çizgifilmlerini seyrettiğinizde normalin ötesinde bir korkutuculuğa sahip olduğunu görüyorsunuz. Sonradan 60'lı yıllarda çizgifilmlerin çocuklara daha uygun hale getirilmesine ve bu tarz sürpriz korku öğeleri bulundurmamasına dair bir kanun yasalaşmış, sonrasında daha normal çizgifilmler hazırlanmaya başlamış.

Oyunun örnek aldığı tarzı göstermesi açısından bir de Fleischer çizgifilmi bırakayım aşağıya. Cuphead'in yalnızca görsel tarzının değil, müziklerinin, yazı tiplerinin ve seslendirmelerinin de dönemin çizgifilmlerini örnek aldığını göreceksiniz:

İLGİLİ BÖLÜMLER