YAZAN Yasin Madyb İlgün

Ubisoft, oyuncunun kalbine giden doğru bir yolda!

 Geride bıraktığımız birkaç haftada ve hatta son birkaç günde lootbox denen, dilimize eşya kutusu diye kabaca tercüme edebileceğimiz bir konu var. Mevzubahis konu da oyun dünyasını karıştırmayı başardı. Star Wars Battlefront II ve Shadow of War bu konuda büyük tepki çekti, Forza 7 ve Destiny 2 de oyuncular tarafından haşlandı. Eh, Assassin's Creed Origins de bu yolun kurbanlarından biri olacak gibi gözüküyordu. 

Ancak Ubisoft, olaya noktayı koydu ve oyuncuların yüreğine su serpti. Origins'te de eşya kutuları olacak, ancak bunlar sadece ve sadece oyun içi parayla satın alınabilecekler. Gerçek parayla bu kutuları satın alamayacağız. Eurogamer'da çıkan bir habere göre bu eşya kutularını gerçek parayla temin etmenin bir yolu bulunmuyor. 

AC Origins'in Dosya Boyutu Ortaya Çıktı

Assassin's Creed Origins'te gezgin bir pazarcı var ve bu genç tüccarın adı da Heda. Kendisi "Heka Sandığı" satıyor ve tabii sandıktı, kutuydu dediğiniz an kafalarda tehlike çanları çalmaya başlıyor. Ahanda gerçek para, mikro-ödeme tam bu noktada devreye girecek diyorsunuz. Ama Heda, elindeki sandıkları 3000 Drachma (oyun içi para) karşılığında satıyor. Sandığın içeriğindeyse "Bir silah veya kalkan içermektedir. Satın aldıktan sonra otomatik olarak açılır." ifadesi bulunuyor. Bir kere daha da tekrar edeyim, bu sandıkları gerçek parayla satın almanın bir yolu yokmuş. Tabii Ubisoft bir anda karar değiştirirse o başka, ancak böyle bir değişiklik de beklemiyorum açıkçası.

Ghost Recon Wildlands Hafta Sonu Bedava

Assassin's Creed Origins'in oyun yönetmeni Ashraf Ismail ise Eurogamer'e verdiği röportajda "Heda oyun dünyamızda eşi benzeri olmayan bir tüccar. Karbon Kristallr satıyor ve bu kristaller oyunda en az rastladığımız eşya yapma materyalleri arasında. Bu kristalleri oyun içi dünyada da bulabiliyorsunuz, ama paranız varsa ondan satın almak da bir seçenek tabii ki. Heda aynı zamanda gizemli bir kutu da satıyor ve bu kutuda eşya ya da silah bulunuyor. Para biriktirmeyi seven oyuncular için paralarını harcamalarını sağlayacak bir sistem var. Oyuncuların oyunlarımızı farklı şekillerde oynadığını gözlemledik. Kimisi askeri bölgelere sızıp efsanevi ya da eşsiz eşyaların peşine düşüyor. Kimisiyse oyunun ekonomisini kullanıyor. Eşya alıp satıyor ve bu sayede o bahsettiğimiz fark yaratan eşyalara sahip oluyorlar. Biz de bu oynayış tarzını da benimsedik. Rol yapma mekanikleri dahilinde olan bir şey bu. Madem öyle biz de oyuncularımızın ekonomiyi de oyunun bir parçası haline getirmesine izin verdik." şeklinde konuştu.

> Ekim Ayında Ne Oynasak?
> Yıl Sonuna Kadar Her Hafta Oyuna Doyacağız

Bununla birlikte oyunda bazı eşyaları yine gerçek parayla satın alabileceğiz. Bu içerikler arasında bazı silah tasarımları ve Bayek için özel kostümler de yer alıyor. Ancak Ismail'in dediğine göre parayla satın alınabilen her özel içerik, oyun parasıyla da temin edilebilecekmiş. İçimiz rahat olabilirmiş. Bu güzel habere ek olarak Assassin's Creed Origins'te kedileri de sevebildiğimizi hatırlatalım sevgili Oyungezerler.