İnceleme Toplama Sitesi OpenCritic, Loot Box'lara Savaş Açtı

YAZAN Utku Çakır

Farkındalık iyidir.

 Oyungezer Online olarak bizim de yazılarımızın yayınlandığı MetaCritic benzeri inceleme toplama sitesi OpenCritic, loot box'lar hakkında farkındalık yaratmak istiyor.

“İnceleme toplama sitesinin bu konuyla ne alakası var?” demeyin zira OpenCritic, oyun dünyasında yaşanan oyuncu karşıtı uygulamalara mümkün olduğunca karşı çıkmaya çalışan bir kurum. Son zamanlarda neredeyse her AAA oyunda görmeye alıştığımız loot box’ların, birçoklarına göre 60 dolarlık tam fiyattan satılan bir oyunda yeri yok. OpenCritic de yakın zamanda uygulamaya sokacağı yeni inceleme sayfalarında içinde loot box olan oyunları ayrıca belirtecek. Bu kategorilendirmenin tam olarak nasıl olacağını bilmesek de site yönetiminden gelen açıklamaya göre oyunlardaki loot box’ları; kozmetik/avantaj katan, oynayınca düşen/satın alınan gibi alt kategorilere bölecekler.

Burada, sizden zaten 60 doları cukkalamış devasa bir AAA yayıncısının ekstra paraya ihtiyacı olup olmadığıyla ilgili bir tartışma çıkarabiliriz ama ben, oynanışı direkt olarak etkilemediği sürece loot box’ların kimseye zarar vermediğini düşünüyorum. Ama aynı zamanda da OpenCritic’in bu düşüncesini sonuna kadar destekliyorum. Oyun dünyasıyla içli dışlı olan, forumlara giren, haberleri takip eden oyuncular çoğu zaman aldıkları oyunun ne gibi bir iş modeliyle geldiğinin farkında oluyor fakat bu konulara uzak oyuncular, tam fiyatını ödedikleri oyunların içinde yer alan ve oynanışa direkt olarak etki eden loot box’ların varlığından haberder olamayabiliyorlar Belki OpenCritic yeni düzenlemesiyle bu konuda tüketici farkındalığı yaratabilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER