YAZAN Utku Çakır

FM'de de mi gruplaşma olacak?!

 Football Manager (FM) sevdalıları için yılın bu zamanları, yeni oyun için bilgi bombardımanın başlaması demektir. FM 18’den gelen ilk büyük bilgi de takım dinamikleriyle alakalı.

Bu seneki FM’de oyuncu-teknik direktör ilişkileri çok daha önemli bir rol alacağa benziyor. Oyununun bu yılki sürümüne eklenecek “Takım Dinamikleri” sistemi de bunun bir göstergesi. Bu sistem üç ana alt başlığa bölünmüş: Maç uyumu kategorisinde, önceki oyunlardan alışık olduğumuz üzere, oyuncuların maç esnasında taktik olarak uyumları yer alıyor. İkinci alt başlık teknik direktör desteğiyse, takımınızın size olan güvenini gösteriyor. Maç sonuçları ve oyuncularla olan iletişiminize göre şekillenecek bu sistemle, sizi destekleyen ya da altınız oymaya çalışan oyuncuları görebileceksiniz.

Takım Dinamikleri sisteminin en can alıcı noktasıysa, soyunma odası atmosferi. Bundan böyle oyuncular, aynı gerçek hayatta olduğu gibi, karakteristik özellikler, doğum yerleri gibi nedenlerden sosyal gruplara bölünecekler. Piramit şeklinde dizayn edilen hiyerarşi sistemiyse, takımda uzun yıllar oynayan “abileri” soyunma odası liderleri yapacak. Siz eğer bir sosyal grup üyesini üzmüşseniz, o gruptaki herkes size tavır takınabilecek. Ya da aranız takım liderleriyle bozulmuşsa, soyunma odası hakimiyetinizi komple kaybedebilecekseniz.

Gerçek hayatta gruplaşma ve milletin ayağını kaydırma yetmiyormuş gibi FM’de de bunu görecek olmamız… İlginç. Genellikle FM’ye eklenen özellikler ilk yıl çok sorunlu olur, umarım yapımcı Sports Interactive karşımıza her dakika sizi sırtınızdan bıçaklamaya çalışan, gruplaşmış ve ayrık bir soyunma odası çıkartmaz.

Football Manager 2018, PC için 10 Kasım'da piyasaya sürülecek.

 

Football Manager (FM) sevdalıları için yılın bu zamanları, yeni oyun için bilgi bombardımanın başlaması demek. FM 18’den gelen ilk büyük bilgi, takım dinamikleriyle alakalı.

Bu seneki FM’de oyuncu-teknik direktör ilişkileri çok daha önemli bir rol alacağa benziyor. Oyununun bu yılki sürümüne eklenecek “Takım Dinamikleri” sistemi de bunun bir göstergesi. Bu sistem üç ana alt başlığa bölünmüş: Maç uyumu kategorisinde, önceki oyunlardan alışık olduğumuz üzere, oyuncuların maç esnasında taktik olarak uyumları yer alıyor. İkinci alt başlık teknik direktör desteğiyse, takımınızın size olan güvenini gösteriyor. Maç sonuçları ve oyuncularla olan iletişiminize göre şekillenecek bu sistemle, sizi destekleyen ya da altınız oymaya çalışan oyuncuları görebiliyorsunuz.

Takım Dinamikleri sisteminin en can alıcı noktasıysa, soyunma odası atmosferi. Bundan böyle oyuncular, aynı gerçek hayatta olduğu gibi, karakteristik özellikler, doğum yerleri gibi nedenlerden sosyal gruplara bölünecekler. Piramit şeklinde dizayn edilen nüfuz sistemiyse, takımda uzun yıllar oynayan “abileri” soyunma odası liderleri yapacak. Siz eğer bir sosyal grup üyesini üzmüşseniz, o gruptaki herkes size tavır takınabilecek. Ya da aranız takım liderleriyle bozulmuşsa, soyunma odası hakimiyetinizi komple kaybedebilecekseniz.

Gerçek hayatta gruplaşma ve milletin ayağını kaydırma yetmiyormuş gibi FM’de de bunu görecek olmamız… İlginç. Genellikle FM’ye eklenen özellikler ilk yıl çok sorunlu olur, umarım yapımcı Sports Interactive karşımıza, her dakika sizi sırtınızdan bıçaklamaya çalışan, gruplaşmış ve ayrık bir soyunma odası çıkartmaz.