Sonbahar Güncellemesi Civilization 6'nın Din Sistemini Yenileyecek

YAZAN Eser Güven

Güncellemenin tüm detayları yakında açıklanacak

Civilization serisini seviyorsanız hala daha Civilization 6 oynadığınızı tahmin edebiliyorum, çünkü bu oyun öyle bir ay oynayıp kenara bırakılacak tarz bir oyun değil. O halde yayınlanacak olan Sonbahar 2017 güncellemesiyle oyunda din de dahil olmak üzere çeşitli mekaniklerde önemli yeniliklere gidileceğini bilmek hoşunuza gidecektir bence.

Steam forumlarından takip ettiğim kadarıyla oyuncular özellikle de din konusunda daha derin bir deneyim istiyorlardı ve Firaxix Games de bunun etkilerini özellikle de dini savaşlarda görmemizi istiyor olsa gerek. Dini birimler de artık Zone of Control (ZoC, yani düşman bir birimin yanındaki karede bulunan bir birimin, yine bitişik diğer bir kareye geçerken kısıtlamalara tabi olması olayı) sahibi olacak ve artık savaşlarda Flank ve Support bonusları alabilecekler. Guru birimleri yakındaki dini birimleri iyileştirebilecek.

Oyuna eklenecek iki yeni Pantheon aracılığıyla yeni Founder, Follower, Enhancer ve Worship inançları da gelecek ve bu inançlar hem yeni binaların yapımına, hem de yeni savaş birimi Warrior Monk'un üretimine olanak sağlayacak. Ayrıca artık birim bayraklarındaki din simgeleri sayesinde diğer birimlerin dini inançlarını da rahatça görebileceksiniz.

Oyuncular açıklanan bu yenilikleri son derece olumlu karşılamış görünüyor. Sonuçta dünya tarihinde dinin çok önemli bir yeri var, özellikle de oyunun MÖ 4000 yılında başladığını düşünürsek modern zamanlara gelene kadar uygarlıkların gelişiminde en büyük etkiye sahip olan faktör kendisi. Firaxis Games bu yeniliklerle oyunun daha gerçekçi olmasını sağlamayı hedeflediğini belirtmiş.

Sonbahar 2017 güncellemesinin detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak ama bu güncellemeyle deniz savaşlarında da değişiklik olacağını söylemiş Firaxis Games'ten Sarah Darney. Buna göre yapay zeka oyuncuları daha fazla deniz birimi üretecek ve kendi birimlerini korumakta daha agresif davranacaklar. Darney bunun özellikle de oyuna yeni eklenecek medeniyet açısından son derece önemli bir değişiklik olduğunu söylemiş, merakla bekliyoruz bakalım kimmiş bu medeniyet.

İLGİLİ BÖLÜMLER