Türkiye eSpor Federasyonu İçin Çalışmalar Başladı!

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Gençlik ve Spor Bakanlığı eSpor'un hız kesmek bilmeyen büyümesini destekliyor!

 Bugün, Ankara'da BTK'da düzenlenen Dijital Oyunlar Sempozyumunda çok önemli kararlar alındığı açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, basına yaptığı açıklamada dijital sporların büyük bir hızla ilerlediğini ve eSpor'un öneminin farkında olduklarını belirten açıklamalarda bulundu. Boynukalın'ın verdiği demeçte en dikkat çekici detay ise Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu'nun kurulacağını müjdelemesiydi. Bu da ülkemizde eSpor'un yeni ve çok daha profesyonel bir seviyeye çıkacağının habercisi oluyor tabii. 

Yıl Sonuna Kadar Her Hafta Oyuna Doyacağız

Bakan Yardımcısı Boynukalın, sempozyum boyunca popüler oyun yayın platformu Twitch'i anlattı. Dünyada esporun geldiği noktaya dikkat çeken Boynukalın, sempozyum katılımcılarını Twitch uygulamasına girerek dünyanın dört bir yanında organize edilen espor turnuvalarını ve ne kadar ilgi gördüklerini gözlemlemeye davet etti. Kendisinin de koyu bir oyuncu olduğunu belirtirken eSpor'un 2024 Paris Olimpiyatları'nda bir branş olarak yer almasını beklediklerini, Paris olmazsa Los Angeles Olimpiyatları'nda yer almasına kesin gözüyle baktıklarını belirtti.

eSpor'un bu derece destek görmesi ve oyunların sadece oyun olmadığını herkesin görmesi de güzel bir gelişme. Bebek adımlarıyla da olsa ülkemizde eSpor adına sağlam gelişmeler yaşanıyor. Umarım yakın gelecekte oyuncu yetiştirecek bir altyapımızda oluşur. Zira bir sporu sevmek ve ona tutku duymak yeterli olmuyor. Ülkemiz futbolunun altyapı ve temel eksikleri ortada.