PEGI Sınıflandırma Sistemi Türkiye'ye Mi Geliyor?

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Ön protokol 2015 yılında imzalanmıştı.

 PEGI Operasyonel Direktörü Dirk Bosmans, TOGED'in davetiyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun düzenlediği sempozyumda bir konuşma yaptı ve PEGI sistemini konuklara anlattı.

Türkiye eSpor Federasyonu İçin Çalışmalar Başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Spor Bakanlığı yetkililerinin yanısıra, pek çok akademisyen ve dernek yetkilisi de Bosmands'ın PEGI sistemini anlattığı bu konuşmayı büyük bir ilgiyle dinledi ve izledi. Aynı etkinlik kapsamında bir gün önce oyunlar, çocuklar ve aileler üzerine yapılan çalıştaylarda, ülkemizde etkili bir derecelendirme sistemi olmamasının etkinliği yoğun olarak konuşulmuştu. Bu çalıştayların ardından PEGI'nin sunum yapması, Türkiye'ye yakın bir zamanda PEGI'nin geleceği yorumlarına yol açtı. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği ve PEGI, 2015 yılında bu sınıflandırma sistemini Türkiye'ye getirmek ve geçerlilik kazanmasını sağlamak için iş birliği yapacaklarını duyurmuş ve mevzubahis konu üzerine bir protokol imzalamıştı.

Bu etkinliklerde BTK'nın başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da bazı açıklamalarda bulundu. Sayan, "Oyunlara üvey evlat gibi davranmaktan vazgeçmeliyiz." dedi ve "Dijital oyunları tükettiğimiz kadar üretmeli ve pazarlamalıyız." şeklinde konuştu.

İLGİLİ BÖLÜMLER