Twitch Çevrimiçi Satranç Seyircilerinin Sayısını Arttırmak İstiyor

YAZAN Eser Güven

Rok sevenler eklesin

Satrancın ne kadar muhteşem bir oyun olduğuna dair çok fazla yorum yapmama gerek yok bence. Özellikle de çocukların zihinsel gelişiminde büyük katkısı olabilen bir spor kendisi. Şimdi burada satranç spor mudur tartışmasına girmeye gerek yok, çünkü ulusal ve uluslararası spor federasyonları var ve tüm dünyada da zaten bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Twitch yaptığı bir açıklamayla Chess.com ile resmi ortaklığa gittiklerini ve hedeflerinin de satrancın çevrimiçi seyredilen bir spor olarak marka değerini arttırmak olduğunu belirtti.

Yani artık yeni tartışma konumuz "satranç bir espor mudur" olabilir sevgili Oyungezerler.

Chess.com Twitch üzerinden zaten yayın yapıyordu ve bu yayınları Twitch.tv/chess adresinden izlemek mümkündü. Ama bu ortaklık sayesinde yalnızca Chess.com'un resmi etkinliklerinin yayını yapılmakla kalmayacak, Chess.com içerik üreticileri maddi olarak da desteklenerek daha başarılı olmaları sağlanacak. Zaten Chess.com'un da asıl isteği satrancın çevrimiçi olarak izlenilirliğini arttırmak ve bu sporun gerçekten de bir espor olarak kabul edilmesini sağlamak.

Eğer siz de bir iki maç izlerseniz satranç seyretmenin aslında keyifli olabileceğini göreceksiniz. Tabi özellikle de hızlı satranç maçlarında (ki 18 Kasım'daki Hızlı Satranç Şampiyonası yukarıdaki linkini verdiğim Twitch adresinden canlı olarak izlenebilecek) kim ne yapıyor anlamak pek mümkün olmuyor ama oyuncuların nasıl bir zekaya ve dikkate sahip olduklarına şahit olmak bile gerçekten ilginç bir deneyim. Bence buna bir şans verin diyorum, kimbilir belki LoL, Dota 2 veya Heroes of the Storm maçlarını izlediğiniz kadar keyif almanız mümkün olabilir.

Dilerseniz Chess.com yayıncılarının listesine şu sayfadan ulaşabilirsiniz.