İnanması Güç Ama EA Sports Her Yıl FIFA Çıkarmaktan Vazgeçebilirmiş!

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bunun yerine paralı üyelik sistemi düşünüyorlarmış.

 FIFA serisinin hayranlarının oldukça iyi bildiği bir gerçek var. EA Sports 1993'ten beri her sene en az bir FIFA oyunu çıkarıyor ve sıklıkla bu oyunlar birbirini fazlasıyla tekrar ediyor. Sadece temel mekaniklerle oynayarak ve bir iki küçük yenilik ekleyerek aynı oyunu önümüze sunuyorlar. Aslında her sene bir FIFA'yı atlayıp sonraki sene oynarsanız arada büyük farklar olduğunu görüyorsunuz, ancak oyunlar üst üste gelince o tazelik hissi pek de yaşanmıyor.

EA Games'in CEO'su Andrew Wilson, Bloomberg'e verdiği demeçte FIFA ve Madden gibi spor serilerini her yıl çıkarmaktan vazgeçebileceklerini söyledi. Wilson, yaptığı açıklamada "Her yıl bir FIFA almak yerine oyunu 365 günlük, canlı bir hizmete dönüştürebiliriz. Düzenli içerik, sabit yıllık ücret ve indirilebilir, ücretli içeriklerle ilerleyebiliriz. Satışlar kutulu oyunlardan dijitale doğru hızlı bir şekilde kayıyor. Neden oyunlara da dijital hizmet gibi davranmayalım?" dedi.

> FIFA 18 İnceleme - Bir Alex Hunter Olmak Kolay Değil

Bununla birlikte Wilson'ın bu ifadeleri sadece röportaj sırasında kullandığını ve EA Games'in yakın gelecekte böyle bir planı olmadığını da söyleyeyim. Yani bırakın tarihi, fiyatı ortada daha kendisinin sözleri dışında hiçbir şey yok. İyi de EA Games'in CEO'su bu adam diyenler olabilir, ancak bu tip devasa şirketlerde CEO böylesine kritik kararları yalnız başına alamaz sevgili Oyungezerler. 

FIFA Ultimate Team gibi bir para makinesi varken oyunu tekrar tekrar satmak yerine bu tip bir servise dönüştürmek EA Sports'un kasasına giren paraya seviye atlatabilir. Oyuncular olarak bize nasıl yansır, işte o kısım büyük bir soru işareti. EA Games'in kullanıcı dostu olmadığını da düşünürsek bunun dönüşü de muhtemelen pek pozitif olmayacaktır. FIFA Ultimate Team'de halihazırda parayı veren düdüğü çalar durumu geçerli neticede.

Oyun tarihinin en uzuklu serilerinden biri olan FIFA Serisi (Madden daha bile eski aslında) bir geleneği bozarak kabuk değiştirecek mi acaba?