PUBG'nin Geliştiricisi Bluehole'dan A:IR İsminde Bir MMORPG Geliyor

YAZAN Eser Güven

Bluehole oyun sayısını arttırıyor

PlayerUnknown’s Battlegrounds'ın geliştirici Bluehole en yeni projesini duyurdu ve böyle bir duyuru beklemediğimiz için de biraz şaşırdığımızı itiraf etmeliyim. Sanki daha uzun süre yalnızca PUBG ile idare ederler diye düşünüyordum ben açıkçası. Bluehole'un yeni projesinin ismi Ascent: Infinite Realm, yani kısaca A:IR. Bu yeni oyun PUBG ile uzaktan yakından alakalı olmayacak çünkü steampunk ve fantastik öğeleri bir araya getiren bir MMORPG deneyimi sunacak ve içinde hem realm'ler arası, hem de oyuncular arası savaşlar yer olacak.

Oyunu yayınlayacak olan isim de çok tanıdık: batıdaki oyunculara Black Desert Online'ı sunan Kakao Games.

Kapalı betası 2018 içinde başlayacak olan A:IR'de hem savaşmak, hem de bir yerden bir yere gitmek için kullanabileceğimiz çok sayıda taşıt yer alacak ve oyundaki büyük çaplı savaşlar hem havada, hem de karada gerçekleşecek. Bu savaşlarda mech bile kullanabileceğiz.

Bluehole oyunda çok sayıda kişiselleştirme seçeneğinin bulunacağını da açıkladı, buna göre savaşırken kullanacağımız hava taşıtlarını dilediğimiz gibi değiştirebilecek ve kendi tarzımızı yansıtmalarını sağlayabileceğiz. Oyun büyük ölçüde havada geçecek; makinelerin ve büyünün hakim olduğu bu dünyada insanlar seyahat etmek ve yeni yerleri fethetmek için hava yollarını kullanıyorlar. A:IR'in açık dünyasının büyük ölçüde dikey düzlemde şekilleneceğini söylemek mümkün.

Oyunun RvR, yani Realm vs Realm modunda birbirinden fantastik uçan taşıtları kullanarak fraksiyonumuzun diğerlerine üstün gelmesi için çaba göstereceğiz. İsteyen oyuncular savaşa mech kullanarak karadan da katılabilecek, uçaksavarlar kullanarak havadaki arkadaşlarına destek olabilecekler. Karadan ve havadan yapılması gereken saldırılar biraraya geldiğinde her RvR savaşının stratejik olarak zorlayıcı ve dinamik olacağını söylüyor Bluehole.

Elbette Bluehole'un oyunla ilgili şimdiye kadar verdiği bilgiler oyunun MMORPG türünde olacağının açıklanmasıyla biraz çelişiyor gibi çünkü işin rol yapma kısmına dair hiçbir bilgi verilmemiş. Anlatılan tüm özellikler savaş ve PvP odaklı, ama işin PvE kısmı ile ilgili hiçbir bilgi yok. "Beş sınıf arasından seçim yapabileceksiniz" veya "klasik MMORPG unsurlarını deneyimleyeceksiniz" cümleleri henüz bir şey ifade etmekten çok uzak. Ama PUBG'nin popülerliğini düşündüğümüzde Bluehole'un işini iyi bilen bir firma olduğunu söylemek mümkün, dolayısıyla yakın zamanda yeni açıklamalar ve belki de videolarla MMORPG iddiasının altını da dolduracaklardır diye tahmin ediyorum.

Aşağıda yayınlanan görsellerden bazılarını görebilirsiniz.

 

İLGİLİ BÖLÜMLER