YAZAN Eser Güven

Hem de neredeyse yarım milyar dolara

Electronic Arts elindeki kapatabileceği stüdyoların sayısı azalınca gözünü yeni stüdyolara dikmiş olsa gerek. Firma yaptığı sürpriz bir açıklamayla Titanfall serisinin geliştiricisi Respawn Entertainment'ı resmen satın aldığını duyurdu. Buna göre Electronic Arts ilk olarak 151 milyon dolar nakit ödeme yapacak, ardından çalışanlara dört yıl içerisinde yaklaşık 164 milyon dolar daha ödeyecek. Bundan sonra da 2022 sonuna kadar stüdyo performansında belli noktalara erişmeyi başarırsa prim olarak da 140 milyon dolara kadar ek ödeme yapılacak. Yani bu satın almanın toplam bedeli yaklaşık olarak 455 milyon dolar olarak gerçekleşecek.

Bildiğiniz gibi Respawn'ın Titanfall serisinin yayıncılığını zaten Electronic Arts üstleniyordu ve yayıncının Titanfall'un başarı ve Respawn'ın seriye katkılarından memnun olup olmadığı merak konusuydu. Bu satın alımla birlikte bu sorular da cevaplanmış oldu sayabiliriz. Titanfall 2 her ne kadar oldukça iyi inceleme notlarına ve oyuncu yorumlarına sahip olsa da satış anlamında beklenen başarıyı yakalayamamıştı ve bunun sorumlusu olarak da çıkış tarihinin kötü seçilmesi gösteriliyordu. Yani açıkçası Battlefield ile Call of Duty arasına denk gelen bir çıkış zamanlamasının çok da başarılı bir seçim olduğunu söylemek bence de mümkün değil.

> EA’in Satın Alıp Kapattığı Firmalara Hızlı Bir Bakış

Electronic Arts'ın yaptığı resmi açıklamada göze çarpan bir iki önemli detay da var. Bunlardan biri Respawn Entertainment'ın gelecek projeleri arasında yeni bir Titanfall oyununun olması. Bunun bir genişleme paketi olacağını sanmıyorum, bunun yerine açılışı Titanfall 3 ile yapmak isteyeceklerdir. Açıklamaya göre Respawn'ın üzerinde çalıştığı tek oyun Titanfall da değil, stüdyo iki yıldan beri bir Star Wars oyunu üzerinde de çalışıyor.

Bu Star Wars oyununun başında God of War 3'ün yönetmeni Stig Asmussen var ve eğer planlar değişmediyse oyunun üçüncü şahıs perspektifinden oynanan bir aksiyon-macera oyunu olduğunu biliyoruz. Yani God of War veya Uncharted gibi, ama Star Wars evreninde geçen bir oyunla karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek. Zaten muhtemelen EA'in satın alımı sonrasında en çok önem verilecek proje bu olacaktır.

Stüdyo bir de VR oyunu üzerinde çalışıyor ama bunun süper gizli olduğu ve Oculus için geliştirildiği dışında bir bilgi yok.

Umuyoruz ki Respawn Entertainment'ın geleceği parlak olur ve daha uzun yıllar sektörde kalırlar.