YAZAN Mert Köse

Randy Pitchfork'ten açıklamalar

 Ünlü Borderlands serisinin ve Battleborn oyununun yapımcısı olan Gearbox’ın oyuncular tarafından çok da sevilmeyen patronu Randy Pitchfork mikro ödemeler hakkında birkaç tane tweet paylaştı. Tweet serisinde genel olarak mikro ödemeler hakkında konuşan Pitchfork “F2P oyunlardaki tüketilebilir eşyalarla yırtıcı para kazanma şemasına oldukça karşıyım, premium oyunlardakine daha da karşıyım.” diyor.

Borderlands’deki Golden Key örneğini hatırlatan Pitchfork, bu keyleri satmadıklarını, insanlara sosyal medya ya da partnerlik anlaşmalarıyla verdiklerini belirterek kendilerinin böyle bir sistemi hiç kullanmadıklarını ifade etmeye çalıştı. Ancak Pitchfork “Oyun çıktıktan sonra yapılan DLC gibi ürünleri destekliyorum. Bence, bir müşteri ve yapımcı olarak, ayrı olarak çıkan bir içerikten, harcanılan enerjinin karşılığının alınması gerekir” de diyor.

> Bu Hafta Çıkacak Oyunlar (13 Kasım - 19 Kasım)

Loot box sistemini ise Borderlands’den de anlaşılacağı üzere çok sevdiğini söylüyor Pitchfork. Ancak bu terimin anlamının değiştiğini ve başka bir kelime olması gerektiğini savunuyor. Grinding konusunda ise “Eğer oyunun temeli grinding ise ve oyun güzel değilse yapılacak rasyonel seçim zevkli olan başka oyunları oynamaktır. Eğer para vererek yapılan ilerlemeleri seven biri değilseniz ve grinding’den de hoşlanmıyorsanız, açıkçası oyunu bırakıp başka bir şeye yönelmelisiniz.” diyerek suçu biraz da oyunculara atıyor aslında.

> Battlefront II'ye Oyuncular Adeta Kin Kusuyor!

Gearbox, yazın bağımsız yapımcı We Happy Few’ın dağıtımcılığını üstlenmişti ve oyunun fiyatını 50 dolara (ülkemizde 177 ₺) çekip, üstüne bir de Season Pass duyurmuştu. Olan Borderlands 3’e olmaz diyerek Gearbox’tan düzgün bir yapım umuyoruz.