Steam'de Bu Yıl Yayınlanan Oyun Sayısı 6000'i Geçti!

YAZAN Eser Güven

Yıl sonuna kadar sayı 7000'i aşabilir

Steam'deki yeni oyunların sayısı her gün katlanarak artıyor, daha yıl sonuna neredeyse bir buçuk ay varken Steam'de yıl başından beri yayınlanan oyunların sayısı 6000'i geçmiş durumda. Bu sayı geçtiğimiz yıl 4207 idi, yani şimdiden geçen yıla göre neredeyse fazladan 2000 oyun çıkmış. Bırakın 6000'i, bu yıl çıkan 500 oyunu say deseniz aklımıza çoğu gelmez ama demek ki alıcısı var ki böyle bir oyun enflasyonuyla karşı karşıyayız.

Bu artışın ne denli büyük olduğunu açıklamak için şöyle bir örnek vereyim. Bildiğiniz gibi Steam 2005 yılında yayın hayatına başlamıştı. 2005 ile 2015 yılları arasında, yani koskoca 10 yıl boyunca yayınlanan oyun sayısı neredeyse bu yıl yayınlanan oyun sayısına eşit. Bu bilgi Niko Partners'ta Analist olarak çalışan Daniel Ahmad'ın araştırması sonucunda ortaya çıkmış ve kendisi de bu ilgi çekici büyümeyi aşağıda göreceğiniz tweeti ile paylaşmış:

Oyun sayısındaki bu ciddi artışın en büyük sebeplerinden biri Valve'ın Haziran ayında uygulamaya geçirdiği yeni Steam Direct sistemi. Bu üç ay içerisinde bu sistemi kullanarak yayınlanan oyunların sayısı 1300'ü geçmiş durumda. Steam Direct sistemi bir bakıma Steam platformuna çok fazla oyunun gelmesini engellemek ve daha iyi filtre görevi görmek üzere getirilmişti, ama 100$'lık katılım ücretinin pek de etkili olmadığı bu sayılardan belli oluyor.

Valve'ın bu konuyla ilgili daha iyi bir sistem getirip getirmeyeceğini ve yayınlanan oyunların kalitesinin artıp artmayacağını artık önümüzdeki sene görürüz. Ha tabi bu durum Amerika'nın en zengin 100 kişisinden biri olan Gabe Newell'in ne kadar umurunda olur, onu tabi ki bilemiyoruz. Sonuçta Steam Direct'ten de az buz para gelmiyor olsa gerek.

İLGİLİ BÖLÜMLER