Sam Leaderboard Tedx
YAZAN Eser Güven

Ne varsa eskilerde var

Şöyle bir geçmişe döndüğümüzde (tabi yaşınız da buna yetiyorsa) PlayStation tarihinin en sevilen oyun serilerinden birinin Syphon Filter olduğunu görürsünüz. İlk oyunu 1999 yılında yayınlanan Syphon Filter serisinde bugüne kadar toplam altı oyun oynamıştık ve bunların en sonuncusu tam 10 yıl önce, 2007 yılında Syphon Filter: Logan's Shadow olmuştu. Şimdiyse görünüşe göre Sony Syphon Filter serisini yeniden canlandırma hazırlığında!

Gematsu'nun verdiği bilgiye göre Sony, 8 Kasım tarihinde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisine başvurarak Syphon Filter ticari markasını yeniledi. Yenilenen marka tanımında İnternet yoluyla indirilen oyunların da içine dahil olduğu "bilgisayar oyunu yazılımı" ifadesi kullanılmış ve ayrıca "İnternet yoluyla sunulan elektronik oyun servisleri; İnternet oyunları" ifadeleri de eklenmiş. Bu da yeni Syphon Filter oyununda çevrimiçi özelliklerin de bulunacağına dair önemli bir ipucu.

Sony'nin böylesine köklü bir seriye dönmek istemesi hiç de şaşırtıcı olmaz, çünkü son zamanlarda Remake ve Reboot oyunların ne kadar popüler olduğunu görüyorsunuz. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy cidden önemli bir başarıya imza attı, Shadow of the Colossus'un PS4 versiyonu bir an önce çıksa da oynasak diye bekliyoruz. L.A. Noire'ın yeni versiyonu çok kişinin hedef listesinde. Dolayısıyla Syphon Filter serisi ister reboot edilsin, ister seriye 7. bir oyun katılsın, büyük ilgi göreceği kesin.

Yeni Syphon Filter muhtemelen oyunun orijinal geliştiricisi Eidetic'in elinden çıkacak. Bu isim size yabancı gelmiş olabilir, çünkü kendileri şu anda SIE Bend Studio ismiyle tanınıyor. Hani şu aralar PS4'e özel olan Days Gone üzerinde çalışan stüdyo var ya, işte o. Eğer Syphon Filter bir remake olacaksa ve Sony bunu bir an önce yayınlamak isterse o halde Days Gone'ın takviminde aksaklık yaşanmaması için başka bir stüdyosunu da bununla görevlendirebilir.

Bakalım Aralık ayında düzenlenecek olan PlayStation Experience etkinliğinde bununla ilgili yeni bir bilgi alabilecek miyiz?

İLGİLİ BÖLÜMLER