YAZAN Mert Köse

Firma, Ajan 47 gibi tek başına takılacak.

Hitman, Freedom Fighters, Kane &Lynch ve Mini Ninjas’ın geliştirici olan olan IO Interactive, artık resmi olarak Square Enix’in istemesiyle ayrıldı ve bağımsız bir firma oldu. Ancak bu ayrılık yaşanırken oyun hakları konusunda iki taraf da bir şeyler koparmak için uğraşmışa benziyor. Sonuç olarak Hitman ve Freedom Fighters’ın hakları IO Interactive’de, Kane & Lynch ve Mini Ninjas’ın haklarıysa da Square Enix’te kaldı.

Bu ayrılık hakkında konuşan IO Interactive CEO’su Hakan Abrak, ayrılığın ekip için dönüm noktası olduğunu ve şu anki odaklarının tamamen Hitman olduğunu söyledi. “Bağımsız olmak demek geçmişte yaptığımız yollarla yapmak zorunda olmamak demek. IO Interactive, Hitman ve oyuncularımız için hangisi doğruysa ona karar verebiliriz” diyerek bağımsız olmanın güzel taraflarına da değinmiş oldu.

Abrak, aynı zamanda Hitman’in ilk sezonunda oluşturdukları formülden memnun olduğunu ve yeni bir şey yayınladıklarında bu formülü kullanmaya niyetleri olduğunu da belirtmiş. Umarız Hitman serisi ölmez, ilaçlarına uyuşturucu katıp öldüreceğimiz daha çok adam var. Hatırlatalım, IO Interactive yeni bir Hitman oyunu üzerinde çalışıyor ve 2018’den önce bir duyuru yapmayı düşünmüyorlar.