YAZAN Eser Güven

Koş Ali, koş

Biliyorum oyun dışı haberlerimiz genellikle dizi ve sinema dünyasıyla ilgili oluyor ama bu sefer bir istisna yapıp kitaplara da değinelim dedik, çünkü bu gerçekten de sıcacık bir haber. Kayıp Rıhtım'ın haberine göre - orada pek tanıdık bir isim de göreceksiniz :) - New York Halk Kütüphanesi çocukluğumuzun en önemli eserlerinden biri olan Cin Ali kitap serisini koleksiyonuna katmış bulunuyor.

Cin Ali serisinin benim yaşımdaki okurlar için ayrı bir önemi olduğunu tahmin edebiliyorum. Hani bazılarımızda retro oyun sevdası var ya, işte bunu da retro kitap diye adlandırmak mümkün. Anadolu köylerinde öğretmenlik yapan ilkokul öğretmeni Rasim Kaygusuz'un 1968 yılında yaratmış olduğu bu kahraman, ilkokul öğrencilerine okumayı kolay biçimde öğretmek amacıyla hazırlanan 10 kitaplık bir serinin baş kahramanıydı. Ben ilkokuldayken (ki bu da 80'li yılların başına denk geliyor) herkesin elinde Cin Ali kitabı olurdu. Bir bu kitapları, bir de saymayı öğrenmek için kullandığımız fasulyeleri unutamam zaten. Maalesef eğitimde son derece olumlu etkileri olan bu kitap serisi 2005 yılında verilen bir kararla ilköğretim müfredatlarından kaldırıldı.

Seri Cin Ali Vakfı'nın çabalarıyla uzun bir ayrılığın ardından yeniden karşımıza çıkmıştı. Hatta başarısı dünyaca kabul gören bu seriyi artık yalnızca kitapçılarda değil, Amazon.com üzerinde bile bulmak mümkün hale geldi.

İşte New York Halk Kütüphanesi de çok güzel bir karar alarak bu efsaneyi Dünya Çocuk Kitapları koleksiyonuna katıverdi. Artık oradaki çocuklar da Cin Ali'nin kara gözlü kuzusunu tanıyacaklar, hatta belki de bizden daha çok benimseyecekler.

Siz de Cin Ali'yi Twitter hesabından takip edebilirsiniz. Cin Ali'nin resmi web sayfasından yapacağınız alışverişlerin gelirinin Cin Ali Müzesi'ne gittiğini de hatırlatayım. Bu tür değerlerimizi kaybetmemek güzel bir şey.

İLGİLİ BÖLÜMLER