YAZAN Eser Güven

Verilecek karar taşları yerinden oynatabilir

Amerika merkezli içerik sınıflandırma ESRB geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamayla oyunlardaki eşya kutularını kumardan saymadığını açıklamıştı. Bunun üzerine gözler aynı görevi Avrupa bölgesinde icra eden PEGI'ye çevrildi. Birkaç gün sonra hem PEGI, hem de İngiltere'de görev yapan Ukie ESRB ile aynı fikirde olduklarını açıkladılar. Konuyu tekrar gündeme getiren ise Belçika Oyun Komisyonu'nu yaptığı bir açıklama oldu ve kurum Overwatch ve Star Wars Battlefront 2'nin kumar olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine dair bir araştırma başlattığını duyurdu.

Bu araştırmanın çıkış noktası yine eşya kutuları. Sorun eşya kutularının parayla da satın alınabilmesin de yatıyor ve para verdiğiniz ürünün içinden ne çıkacağını bilmediğiniz için de bunu kumar olarak nitelendirmek mümkün. Sistem tamamen şansa bağlı olduğundan komisyonun başkanı Peter Naessense bu oyunları inceleme altına aldıklarını söylemiş. Neden sadece bu iki ismi seçtiklerini söylememişler ama eğer incelemenin sonucunda eşya kutularının kumar olduğuna karar verilirse bu benzer içerikteki tüm oyunların sınıflandırılmasına etki edecektir.

Peki bu sınıflandırma ne anlama geliyor? Eğer komisyon bu oyunların kumar içeriğine sahip olduğuna kanaat getirirse yayıncılarına yüklü miktarda para cezası uygulanma ihtimali var, hatta bunun bir adım ötesi belli oyunların satıştan kaldırılmasına kadar gidebilir. Ayrıca Belçika bu yönde bir karar alırsa bunu diğer Avrupa ülkelerin de takip edebileceği düşünülüyor. Böyle bir durumda yayıncıların ne yapacağı merak konusu. Eşya kutularından gelen para oyunun sınıflandırmasına 'kumar' ibaresinin eklenmesine değer mi buna o zaman karar vermeleri gerekecek.

Belçika'nın ateşlediği bu fitil ile ilgili yeni gelişmeler olduğu zaman sizleri haberdar edeceğiz sevgili Oyungezerler.