YAZAN Yasin Madyb İlgün

SPOILER SPOILER SPOILER!

 Star Wars Güç Uyanıyor filmi vizyona gireli neredeyse iki sene olacak ve şunun şurasında The Last Jedi için de gün sayar hale geldik. İlk filmi pek beğenmemiştim ve The Last Jedi'dan da umutlu değilim sevgili Oyungezerler. Battlefront II için de söyleyeceklerim var tabii, ancak onu bugün yayımlayacağım incelemeye saklıyorum. 

Güç Uyanıyor filminde Rey'in ailesinin kim olduğu büyük bir soru işaretiydi ve haftalarca insanlar bu konuda konuştu ve teori üretti. Battlefront II'yi daha dün bitirdim ve sonunda benim de bu konu hakkında söyleyeceklerim var. Luke Skywalker'ın ya da Obi Wan Kenobi'nin kızı demeyeceğim tabii ki. Bu arada tekrar tekrar uyarayım. Bu noktadan itibaren Battlefront II ile ilgili SPOILERLAR olacak. Hatta biraz biraz Star Wars filmlerinden de SPOILER var. Uyarmadı demeyin! Ek olarak bazı detayları DarksideoftheForce sitesinde gördüğümü de belirteyim. 

> Star Wars Battlefront II - Sistem Gereksinimleri

Battlefront II'nin hikayesi bildiğiniz gibi "Canon" sayılıyor. Yani film evreni ve animasyon evreniyle paralel işleyen ve birbirine bağlı büyük bir evren var karşımızda. Hatta bu oyundaki kahramanımız Iden Versio'yu Star Wars Return of the Jedi'da görmüş bile olabiliriz. 

Battlefront II'nin senaryo modunun sonunda oyundaki ana karakterlerden biri olan Del Meeko, Kylo Ren tarafından yakalanıyor ve işkence ediliyor. Luke Skywalker'ın yeri hakkında sahip olduğu bilgiyi de ağzından kaçırıyor, zira Kylo Ren'in gücüne dayanamıyor. Tam da bu sahnede Del'in "Kafamın içinden çık. Sana hiçbir şey söylemeyeceğim." dediği bir an var ve Güç Uyanıyor filminde de neredeyse birebir aynı sahneyi Rey ile yaşamıştık. Üstelik Del'in aksanıyla Rey'in aksanı birebir aynı. Keza T.J. Ramini de Daisy Ridley de Londra doğumlu. İkisinin de aynı karaktere karşı aynı cümleyi, aynı şekilde ve aynı aksanla kurmaları biraz fazla tesadüfi sanki?

Reddit Tarihinin En Çok Eksilenen Mesajı EA Games'ten Geldi

Oyunun başlarında tıpkı Iden Versio gibi Del Meeko da İmparatorluk için savaşıyor ve elit askerlerden oluşan Inferno Bölüğü'nün üç isminden biri. İmparatorluk'a karşı bakış açısı halihazırda nispeten geniş olan Del Meeko, Pillio gezegeninde Luke Skywalker ile tanışıyor. Luke onun hayatını kurtarınca Meeko ile aralarında bir bağ oluşuyor. Luke karşılaşmalarının kesinlikle bir tesadüf olmadığını ve "Güc"ün devrede olduğunu söylüyor. Del Meeko da Jedi'ların ona anlatıldığı gibi acımasız katiller olmadığını görüyor. Evet, İmparatorluk gençlerin beyinlerini bu şekilde yıkıyormuş :).

Gelelim Rey'in annesinin kim olabileceğine. Daha doğrusu bu teori doğru çıkarsa annesinin kim olduğuna? Eh, tabii ki Iden Versio sevgili Oyungezerler. Del Meeko ve Iden Versio, İmparatorluk için sırt sırta defalarca savaştıktan sonra aynısını Yeni Cumhuriyet için de yapıyorlar. Savaşın sonunda da ikili öpüşüyor ve zaman atlamasından sonra ikilinin bir çocuk sahibi olduğunu öğreniyoruz. Hatta ikilinin baş düşmanı ve Inferno Bölüğü'nün bir diğer askeri olan Hask, Meeko'yu infaz etmeden önce "bir baba olmak için mi her şeyden vazgeçtin, Iden seni kandırmış" gibi ifadeler kullanıyordu. Bu sahnede Del ve Iden'ın çocuk sahibi olduğu ve bu çocuğun hikayede önemli bir yer sahibi olacağının üstüne basılıyor. 

EA, Star Wars Battlefront 2 Tartışmasında Dev Geri Adım Attı!

Eğer Rey, gerçekten de Iden Versio ve Del Meeko'nun kızı çıkarsa Battlefront II'nin zayıf hikayesi az da olsa anlam kazanacaktır. Battlefront II'nin hikayesi de yarım kalıyor zaten. Iden Versio'nun hikayesi, 13 Aralık'ta çıkacak olan The Last Jedi DLC'si ile son bulacak. Star Wars The Last Jedi filmiyse 15 Aralık'ta vizyona girecek.

Yani Rey'in bir Skywalker ya da Kenobi olmasından ziyade bir Versio ya da Meeko olması daha büyük bir ihtimal gibi gözüküyor. Tabii bunların hepsi sadece bir teori. Disney ve EA Games bizi ters köşeye yatırmak için böyle bir senaryo ortaya atmış olabilir.