EA Battlefront 2 Mikro Ödemelerini Disney'in Baskısıyla Kaldırmış

YAZAN Eser Güven

Disney ağırlığını göstermiş

Electronic Arts oyuncuların oyundaki eşya kutularına karşı gösterdiği yoğun tepkinin ardından Star Wars Battlefront 2'deki tüm mikro ödemelerin geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. EA'in bu kararı oyuncular arasında memnuniyet yaratmış olsa da gelen son bilgilere göre bu kararın alınmasında aslan payı Disney'e ait.

Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre Electronic Arts'ın bu kararı açıklamasından birkaç saat önce The Walt Disney'den Jimmy Pitaro EA CEO'su Andrew Wilson'ı aramış ve aralarında Battlefront 2 ile ilgili bir konuşma geçmiş. Wall Street Journal gazetesine konuşan bir kaynak Disney'in oyuna gelen tepkilerden son derece rahatsız olduğunu ve bu kötü izlenimin firmayı etkilemesini istemediğini belirtmiş. Bunun üzerine Disney'in CEO'su Robert Iger yine Disney'in tüketici ürünleri ve interaktif medyadan sorumlu başkanı Jimmy Pitaro'dan EA'i aramasını istemiş.

Bu gelişmelerin ardından bildiğiniz gibi EA'den o dikkat çeken geri adım gelmişti ve 5$ ile 100$ arasında fiyatlarla satışa sunulan Kristallerin ticareti kaldırılmıştı.

Oyuna ileride mikro ödemelerin geri döneceğini biliyoruz. Bu şaşırtıcı bir bilgi değil çünkü Star Wars Battlefront 2 gibi dev bir oyunun, özellikle de ne kadar pahalı bir lisansa sahip olduğunu düşünürsek mümkün olduğunca çok gelir kaynağına sahip olması gerekiyor ve oyunu satın almak için ödenen para bu maliyeti karşılayacak boyutta olmayabilir. Ancak EA mikro ödemelerin geri döndüğünde oyuncuları rahatsız etmeyecek, kabul edilebilir bir yapıda olacağının da sözünü verdi. Electronic Arts mikro ödeme ve eşya kutusu sisteminin "zorunluluk gibi görünmesinin" önüne geçerek eğlenceli olmasını sağlamak zorunda.

Her ne kadar Electronic Arts Star Wars markasının lisansına sahip ve Disney tarafından bu evrende oyunlar yaratmakla izinli olsa da, diğer yandan bu bilimkurgu efsanesinin isminin de iyi biçimde anılmasını sağlamak zorunda olduğunu söyleyebiliriz. Disney'in marka değerini korumak için böyle bir adım atmış olması son derece mantıklı, bu yüzden EA Star Wars ismine zarar vermemek için ödeme sistemlerini tepki almayacak şekilde düzeltmeye çalışacak.