YAZAN Eser Güven

Yeni sistem yararlı incelemelerin daha yararlı olmasını sağlayacak

Valve oyun satın alımlarında en etkili faktörlerden biri olan incelemeler üzerinde bir kez daha yeniliğe gidiyor, Valve'ın hedefinde bu sefer de 'yararlı incelemeler' var. Şimdiye kadar bir incelemenin yararlı olup olmadığını o incelemenin aldığı olumlu oylar belirliyordu. Eğer bir inceleme çok sayıda olumlu yorum aldıysa bu inceleme oyun sayfasında daha üst sırada gösteriliyordu. Bunu incelemelerin altındaki "18 people found this review helpful" (Türkçe Steam'de bu şekilde görünüyor, çevrilmemiş bir cümle kendisi) gibi yazılardan anlayabiliyorduk. Elbette diğer kullanıcıların yalnızca "bu inceleme yararlı oldu mu" sorusunun yanındaki Evet kutusuna tıklayarak yaptığı bu oylama manipülasyona da son derece açıktı.

Steam'in haber sayfasında yapılan açıklamada şunu okuyoruz: "Mükemmel bir dünyada insanlar bir incelemenin oyunu almalarına veya almamalarına yardımcı olduğu konusunda incelemeleri dürüstçe puanlar ve biz de bu verileri, en yararlı on incelemeyi seçmek için kullanırdık. Ancak ne yazık ki herkes bizim istediğimiz kadar yardımcı olmuyor. Aksine, oyun sayfalarında yer alan ve yararlı olarak gözüken incelemelerin, oyuncuların oyundan ne derece zevk alacaklarını temsil etmediği geri bildirimini alıyoruz."

Valve'ı kullanan milyonlarca kişi var. Şu an itibariyle Steam üzerinde yollanmış inceleme sayısı ise 37 milyon civarında ve bu incelemeler için yararlı düğmesini kullananların sayısı da 11 milyon.

"İncelemeleri oylayan kişilerin davranışlarına ve paternlerine daha yakından baktık. Yararlı butonunu kullanan 11 milyon kişiden pek çoğu mantıklı bir kullanım paternini takip ediyor: Tipik olarak oyuncular birkaç incelemeyi satın almalarına karar verme konusunda yararlı ve yararsız olarak oyluyor. Ancak az sayıda ve uç seviyedeki bazı kullanıcıların, tek bir oyunda yer alan 10.000 kadar incelemeyi yararlı ve yararsız olarak oylayarak, açık bir şekilde normal oyunculardan farklı bir şey yapmaya çalıştığını bulduk. Bu, hem bir insanın yapması imkânsız olan, hem de oylanan incelemelerin ne kadar "yararlı" olduğunu belirtme konusu düşünülmeden yapılmış bir davranıştır. Bu kullanıcılar aynı zamanda olumsuz incelemeleri yararlı olarak oylarken olumlu incelemeleri de yararlı değil olarak (veya tersi yönde) oylayarak varsayılan olarak gösterilen incelemeleri sekteye uğratmayı amaçlamakta."

"Bu kullanıcılar, oyladıkları inceleme sayısının fazlalığından dolayı, yararlı incelemelerin görüntülenmemesi ve bazı incelemelerin de hak ettiğinden daha fazla görüntülenmesine orantısız bir etkide bulunuyor. Bu da çoğu oyuncu olumlu inceleme yazmış ve oyundan keyif almış olsa bile, varsayılan incelemelerin bir kısmının olumsuz olarak görüntülenip kafa karışıklığına yol açmasına neden oluyor."

Valve işte bu manipülasyona dur demek için normların çok dışında kalan kullanıcıların verdiği oyları farklı olarak saymaya başlayacak. Normal paternleri takip eden kullanıcıların verdiği oylar eskiden olduğu gibi sayılmaya devam ederken, tek bir oyuna ait çok sayıda incelemeye oy veren hesapların oylarının ağırlığı, verdikleri her oy ile daha da azalacak.

Ayrıca buna ek olarak mağaza sayfalarında olumlu ve olumsuz incelemeleri oyunun toplam puanı ile benzer oranda göreceğiz. Örneğin bir oyun kullanıcılardan %80 oranında olumlu inceleme aldıysa, varsayılan olarak gösterilen on incelemenin sekizi olumlu, ikisi ise olumsuz incelemelerden oluşacak. Bu sayede bir oyunun sayfasında gösterilen incelemelerin birkaç kararlı oyuncu tarafından kolaylıkla manipüle edilmesi engellenecek ve oyunu oynayan kişilerin genel hissiyatı daha doğru bir şekilde yansıtılacak.

Bu değişiklikler şu an Steam'de beta olarak test edilmeye başlandı. Eğer herhangi bir oyunun mağaza sayfasını açarsanız incelemelerin başladığı noktada Review Beta isminde bir seçenek göreceksiniz. Bu varsayılan ayar olarak açık durumda, böylece görmüş olduğunuz sıralama Valve'ın yeni politikasını yansıtıyor. İsterseniz bir süreliğine bunu kapatabilirsiniz, ama Valve'ın getirdiği bu yeniliğin eskisine göre daha faydalı olacağı da bir gerçek.

Yalnız bu değişikliğe gelen yorumlar oyuncuların buna pek de olumlu bakmadığını gösteriyor. Valve genelde büyük tepkiler aldığı taktirde değişikliklerden geri adım atabiliyor, bakalım bu sefer de öyle olacak mı?

İLGİLİ BÖLÜMLER