Steam Ödülleri Bir Kez Daha Adaylarınızı Bekliyor

YAZAN Eser Güven

Yine eğlenceli bir oylama bizi bekliyor

Steam geçen sene bir ilke imza atmış ve Steam Ödülleri vermeye başlamıştı. Birbirinden orijinal toplam dokuz kategoride istediğimiz herhangi bir oyunu aday gösterebiliyor ve karşılığında rozet ve tecrübe puanı kazanıyorduk. Bakın burada önemli olan detay 'istediğimiz oyunu' aday gösterebiliyor olmamız. Steam bize kategorilerde kendi seçtiği adayları dayatmıyor, bunun yerine Steam'in engin kütüphanesi içinden o kategoriye kimi layık görüyorsak onu seçiyoruz. Hatta son kategoride "ya niye şu kategori yok" dediğimiz kategoriyi bile aday gösterebiliyoruz.

Steam'in bu seneki kategorileri yine birbirinden ilginç, birbirinden eğlenceli olmuş. Hem de bu sene 9 değil 11 dalda aday gösterebiliyoruz sevdiğimiz oyunları. İstediğiniz oyunları aday gösterebileceğiniz kategoriler ve açıklamaları şu şekilde:

 • “Dünyada Yeterince Tatsızlık Var, Gelin Hep Beraber İyi Geçinelim” Ödülü: Oyunlar bize keyif verir ve bizi eğlendirir; acılarımızdan, üzüntülerimizden bir kaçış sunar… ve dürüst olmak gerekirse pek çok kişi için 2017 son derece zorlu bir yıl oldu. Bu yüzden SÖSK savaş veya çatışma içermeyen bir oyunu ödüllendirmeyi seçti.
 • “Kendi Maceranı Seç” Ödülü: Oyun demek kontrol serbestliği demektir ve bu oyunda kontrol sonuna kadar sizde. Belki düşmanın inine girebileceğiniz 50 farklı yol olduğu için. Belki de romantik ilişki kurabileceğiniz onlarca yoldaş içerdiği için. Ya da belki de sadece kendinize "Bu turpları nereye eksem?" diye sormanızı sağladığı için. Bu birbirinden farklı üç senaryonun ortak tek bir noktası var: seçimi daima size bırakıyorlar.
 • “Rüyalarıma Giriyor” Ödülü: Bu ödül aslında biraz yanlış adlandırıldı, çünkü bu oyun rüyalarınıza girmiyor. Sabah uyandığınız andan itibaren aklınızdan çıkmıyor. Sizden, kendisine zaman ayırmanızı istemiyor çünkü siz zaten kendi özgür iradenizle o zamanı ayırıyorsunuz.
 • “Nefes Kesen” Ödülü: Bazı oyunlar sizi heyecanlandırır. Bazıları mutlu eder. Fakat öyle oyunlar vardır ki, üzerinizde bıraktıkları kuvvetli etki fiziksel reaksiyon göstermenize neden olur. Dizlerinizin bağını çözer. Avuçlarınızı ter içinde bırakır. Korkudan sağı solu kırıp dökmenize yol açar. Gecenin bir yarısında tavan arasından ansızın gelen tıkırtı sesi gibi nefesinizi keser.
 • “Nedensizce Sevilen” Ödülü: Bu ödül koşulsuz sevdiğiniz oyun içindir. Bazı hataları var mı? Belki. Diğerleri niçin sevdiğinizi anlamıyor mu? Kesinlikle. Ama yanlış olmasın. Burada kusur aranmıyor. Sadece eğlence.
 • “Taş Taş Üstünde Bırakmayacak” Ödülü: Bu oyun size en büyük patlamaları sunmuyor. Bundan çok daha iyisini, potansiyeli sunuyor. Ortalığı yakıp yıkacak, taş üstünde taş bırakmayacak bir oyun olma potansiyelini. Ya da kim bilir, belki de olamaz. Kimse size ne yapmanız gerektiğini söylemeyecek. Ortalığı siz karıştıracaksınız.
 • “Mantığı Bir Kenara Bıraktıran” Ödülü: Şimdi dürüst olalım: oyunların oldukça saçma bazı unsurları olabilir... ne yapacağınızı söyleyen hikâyelerden engelleri aşmak için gerekli olan öğelere ve hatta baş kahramanların bizzat kendileri. Bu ödül, şöyle bir uzaktan bakıldığında tamamen delice, oynarken pek göze batmayan ve o anın içindeyken tamamen mantıklı gelen bir anahtar unsura sahip olan oyun içindir.
 • “Vitruvius'un Ruhunu Taşıyan” Ödülü: Vitruvius Adamı, Leonardo'nun ideal forma yönelttiği bir övgüdür. İşte bu övgüden ilham alarak, SÖSK, yaratılan en harika oyun karakterini ödüllendiriyor... Bu karakter bir insan, uzaylı insan biçimindeki kedi halkı, hatta mahsul bile olabilir.
 • “Tarifine Kelimeler Yetmeyen” Ödülü: Bu oyun şey gibi... nasıl desem... şeye çok benziyor... biliyor musun boş ver. Tarif edemiyorum, oyna gitsin.
 • “Aşk İle Devam Ettirilen” Ödülü: Bu oyun çıkalı çok oldu. Geliştirici ekibin, yaratıcı fikirlerini hayata geçirdikleri gözbebeklerini duyurduğu ilk günün üzerinden uzun zaman geçti ama geliştiriciler, tıpkı iyi birer anne ve baba gibi eserlerini desteklemeye ve büyütmeye devam etti. Bu oyun, geçen tüm yıllara inat, bugün bile yeni içerik almakta.
 • “Dostum, vay canınaaaaa! 2.0” Ödülü: Akademi, geçen sene ödüllerin açıklamaları konusunda pek net şeyler belirtmemişti. Bir kez daha deneyelim. Bu ödül, video oyunlarının "Vegas'ta Korku ve Nefret" olanı içindir.
 • “Beklediğimden De İyiydi” Ödülü: Hepimiz bunu yaşamışızdır. Bir oyun düşün. Bu oyun için inanılmaz heyecanlısın, ön siparişini verdin ve sabırsızlıkla inmesini bekliyorsun. Sonunda oyun iniyor ve oynuyorsun. Peki şimdi nasıl hissediyorsun? Eğer cevabın "Beklentilerim tavan yapmasına rağmen; oyun için yaratılan heyecan dalgasına kapılanların bayrak sallayanı olmama rağmen oyun o kadar harikaydı ki aklımı başımdan aldı" ise tebrik ederim. Bu ödül için mükemmel adayı buldun demektir.

Oylarınızı şu sayfaya girdikten sonra kategorilerin yanlarındaki Mağazada Ara düğmesine basıp oyununuzu seçerek kullanabilirsiniz. Muhtemelen yine geçen sene olduğu gibi Aralık ayının sonuna doğru finalistler açıklanacak ve bu sefer de ödülü kimin kazanacağını belirlemek için oy kullanacağız.

İLGİLİ BÖLÜMLER