Yayıncı Firma Geliştiricinin Hasta Oğlu İçin Seferber Oldu

YAZAN Eser Güven

BadLand Games'ten nefis bir jest

Arada bir oyun dünyasından güzel haberler de vermek lazım; eşya kutusuydu, kumarıydı, kapatılan firmalar ve oyunlardı derken içimiz şişmedi mi sizce de? İşte bu yüzden şimdiki haberimiz iç ısıtan cinsten bir haber.

Bildiğiniz gibi oyun satışlarından elde edilen gelirin bir kısmı geliştiriciye, bir kısmı da yayıncıya kalıyor (arada satıcılara veya reklamlara giden parayı çıkarınca tabi). Bu oran yayıncıdan yayıncıya değişse de bunun yaklaşık olarak %30'luk bir pay olduğunu söylemek mümkün. Ama eğer bu aralar Axiom Verge isimli oyunu satın aldıysanız geliştiricinin eline normalin çok üstünde para geçtiğini bilmek istersiniz belki.

Axiom Verge kısa süre önce kutulu olarak da satılmaya başladı ve oyunun geliştirici Tom Happ bu duyuruyu yaptığı blog mesajında bilinmeyen bir detayı da oyuncularla paylaştı. Oyunun yayıncısı BadLand Games, Happ'ın hasta oğlunun tedavisi için resmen seferber olmuş sevgili Oyungezerler.

Happ'in oğlu Alastair kernikterus hastasıymış. Yeni doğan bebeklerin şiddetli sarılık geçirmeleri halinde kanda yükselen bilirubinin beynin bazı çekirdeklerine zarar vermesi ve bunun sonucunda da çocukta zeka geriliği ve spastisite görülebilen bir hastalık bu. Yani Alastair'in tüm hayatı boyunca tıbbi kontrol altında tutulması gerekiyor. BadLand Games, Axiom Verge'i yayınlamayı kabul ettiğinde müthiş bir de jest yapmış ve oyundan elde edilecek gelirin %75'inin Alastair'in sağlık harcamaları için kurulan özel bir fona aktarılacağını belirtmiş.

Dahası Badland Games, Happ'ın oğlunun hastalığının oyunun reklamı için kullanıldığının düşünülmesini istemediği için bunu gizli tutmuş. Oyun çıkalı iki yıl oldu, incelemeleri de yorumlar da oldukça iyi ve oyunun da reklama falan ihtiyacı yok. Happ bunun uygun bir zaman olduğunu düşünüyor olsa gerek ki cömertliği için BadLand Games'e herkesin önünde teşekkür etmek istemiş. Sonuçta teklifin BadLand'den geldiğini ve bunu yapmak zorunda olmadıklarını düşünürsek acayip hoş bir davranış.

Happ'ın konuyla ilgili blog mesajını Axiom Verge'in sayfasından okuyabilirsiniz.