Assassin's Creed: Origins'in Yeni Yaması Grafik Kalitesini Düşürüyor

YAZAN Utku Çakır

Ubisoft ne yapıyorsun yine?

Assassin’s Creed: Origins PC’de pek de iyi bir zaman geçirmiyor. Oyun şu an oynanabilinir bir durumda olsa da performans açısından kesinlikle tatmin edici bir hâlde değil. İskenderiye gibi büyük şehirlerde Origins’in işlemcinin %100’ünü kullandığını bile görmek mümkün! Bu ve yarım saniyelik takılmaları da hesaba katarsak oyunun bir işlemci optimizasyonu sorunu yaşadığını anlayabiliriz.

Birçoklarına göre bu Origins’in kullandığı DRM sistemiyle alakalı olsa da Ubisoft geçenlerde bu iddiaları yalanlamıştı. Yapımcı bu ayın başında çıkardığı yama ile bazı performans sorunlarını çözse de yenilerinin de ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Ubisoft bunun farkında olacak ki, dün yayınlanan 1.05 yamasıyla bu sorunları kökten çözmenin yolunu aramakta... Grafik ayarlarını düşürerek.

1.05 yamasıyla oyunun görsel kalitesi taban yapmış durumda. Çizim mesafesi ve detay seviyesi kendinden geçmiş. Hani, performansı artırmak için grafik ayarlarını düşüren oyunlar gördüm de böylesine ilk defa rastladım. Reddit’te paylaşılan görsellerde, Origins’in yüksek ayarlarının son gelen yamayla, Unity’nin yüksek ayarlarına benzediğini görüyoruz. Unity de tıpkı küçük kardeşi gibi çıkışından itibaren büyük performans sorunları yaşamaktaydı ve üst üste gelen yamalar sonrasında pes eden Ubisoft, sorunu uzaktaki objelerin kalitesini düşürerek çözmeye çalışmıştı. Ubisoft Origins'de ya yine pes etti ya da yayınladıkları yamada bir sorun var.

Eğer bugün Steam’i açmadıysanız ve Origins’in bu fantastik yamasının PC’nize yüklenmesini istemiyorsanız size tavsiyem programı önce çevrim dışı modunda açmanız sonrasında da oyuna sağ tıklayarak ayarlar menüsüne gidip, otomatik yama yükleme seçeneğini kaldırmanız. En azından Ubisoft bu durumu düzeltene kadar oyunun önceki versiyonlarında kalmak en iyi seçenek gibi gözüküyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER