YAZAN Eser Güven

Tencent'ten bir Battle Royale daha

Battle Royale fikrini kullanan oyunların sayısını gün geçtikçe artacak, orası artık kesin. H1Z1: King of the Kill ve PlayerUnknown's Battlegrounds'un açtığı yola sonradan Fortnite girmiş, bunun ardından Warface de kendi Battle Royale moduyla karşımıza çıkmıştı. 

Battle Royale konseptini benimseyen firmalardan biri de Tencent. Oyun dünyasının en yüksek gelirli firması olan Tencent, PlayerUnknown's Battlegrounds'un Çin'deki yayın haklarını elinde tuttuğu yetmiyormuş gibi tamamen yeni bir oyunla da bu arenaya ağırlığını koymanın peşinde. Oyunun ismi ise Europa.

Sessiz sedasız biçimde Steam'de sayfasını açan Europa'ya bakacak olursanız (sayfa henüz yalnızca Çince) oyunun oynaması ücretsiz bir Battle Royale oyunu olduğunu göreceksiniz. Peki bunu diğerlerinden ayıran özellik ne? Oyun Battle Royale konseptini hem karada, hem de denizde kullanmayı planlıyor.

Europa'nın açıklamasında oyunun web tabanlı bir çok oyunculu oyun olacağını ve sanal gerçeklik teknolojilerini kullanacağı yazıyor. Oyunun ilk aşaması 100 oyuncuya ev sahipliği yapacak devasa bir adada geçecekmiş. Sayfanın Çince olması oyunun ilk olarak Çin'i hedef alacağını gösteriyor olsa da Steam sayfasını açması işleri biraz değiştiriyor, bu oyunun ileride diğer ülkelere de açılacak oluşunun en büyük göstergelerinden biri.

Oyundan şimdilik birkaç ekran görüntüsüne ek olarak bir de yaklaşık 20 saniyelik bir video yayınlandı. Tencent'in Quicksilver X motorunu kullanan oyun bir hayli güzel görünüyor ve bu kalitede oynaması ücretsiz bir oyun Battle Royale dünyasındaki dengeleri değiştirebilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER