YAZAN Eser Güven

Var mı sizin de şöyle güzel önerileriniz?

Steam'in sonbahar indirimlerinde elbette ilk olarak İstek Listesi'ne attığımız oyunlara bir göz gezdirdik, değil mi? Fiyatı iyice uygun olanları bir çırpıda sepete atıverdik, diğerleri için azıcık ikilemde kaldık. Sonuçta parayı ağaçtan toplamıyoruz, indirimler iyi hoş ama yine de oyun alırken düşünmek gerekiyor. Ben göz koyduğum birkaç oyunu satın aldıktan sonra başkaları ne öneriyor onlara bakıyorum, aralarında mutlaka gözümden kaçmış oyunlar oluyor ve bu sayede de sepetime birkaç oyun daha ekleyiveriyorum işte.

Kim bilir, belki siz de bu tür tavsiyelere ihtiyaç duyuyorsunuzdur. O yüzden İhsan'la birlikte belki aklınızdan çıkmış olan bir oyunu hatırlatabiliriz diyerek sizin için bu indirimlerde kaçırmamanızı önereceğimiz 10 oyun seçtik. 'Seçtik' diyorum, dolayısıyla anlayacağınız üzere bu liste birazcık bizim kişisel zevkimizi yansıtıyor. Ama olayın güzelliği de burada işte, birbirimize oyun tavsiye etmek. Siz de yorumlarınızda sizin zevkinizi yansıtan ve kaçmaması gerektiğini düşündüğünüz oyunlar varsa paylaşın lütfen. Tabi yorumlara link yapıştırmanıza gerek yok, sadece isim olarak verseniz ve belki de bir cümleyle neden önerdiğinizi yazsanız gayet de süper olabilir.

Hollow Knight

 

Ben Hollow Knight ile biraz geç tanıştım ama tanıştığımdan beri de hastası oldum. Oyunu oynamaya başladığınız anda Dark Souls ile tür olarak hiç benzeşmediği halde neden bu oyun için 'Dark Souls benzeri' dendiğini anlayacaksınız. Karakterleri, hikayesi, inanılmaz büyük haritası, harika boss'ları ve ortaya çıkarması zor gizemleri ile dört dörtlük bir oyun. Eğer Ori and the Blind Forest'i oynayıp sevdiyseniz Metroidvania türünün en iyi örneklerinden biri olan Hollow Knight'a bayılırsınız demek istiyorum. Oyun sürem 45 saati geçmiş ama hala daha akşamları bir saatliğine de olsa böceklerin kasvetli dünyasına bırakıyorum kendimi. Siz de öyle yapın.

Tür: Metroidvania
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/367520/
Fiyatı: 24₺ - 15,84₺ (%34)

Divinity: Original Sin

 

Be adam, Divinity: Original Sin 2 çıkmışken kalkıp da bize ilk oyunu mu öneriyorsun demeyin. Ben de bilirim size yenisini önermeyi. Yılın oyunu için en güçlü adayım kendisi, üstelik 100 saatin üzerinde oynanış sunduğunu düşünürsek zaten uygun olan 75 liralık fiyatında %10 da indirime gidilmiş. Ama bunun yerine size asıl ilk oyunu kaçırmamanızı önereceğim. 2015'e damgasını vuran ve yılın rol yapma oyunu seçtiğimiz Divinity: Original Sin'in Enhanced Edition versiyonu size hem hikayenin öncesini öğretecek, hem de oyun mekaniklerine daha iyi alışmanızı sağlayacak. Üstelik 20 liralık fiyatıyla son derece cüzdan dostu. İkinci oyunda ismini bolca duyacağınız Braccus Rex ile tanışma şansını kaçırmamak gerek. Eh hadi madem, eliniz değmişken oyunu yere göğe sığdıramadığım incelememi de okuyun bari. 

Tür: RYO
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/373420/
Fiyatı: 59₺ - 20,06₺ (%66)

Alien: Isolation

 

Aklınıza ilk Alien filmini neden bu kadar çok sevdiğinizi bir getirin bakalım. Sonuçta kült bir filmden bahsediyoruz. İşte o filmi izlerken hissettiğiniz her şeyi bizzat yaşayabileceğiniz yegane Alien oyunu budur sevgili Oyungezerler. Alien evreni içinde geçen, özüne sadık bu oyunun bugüne kadar yapılmış en gerilimli, en korkulu oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hele Xenomorph'un kuyruğunun gemide sağa sola çarparken çıkardığı sesleri duymak falan. Aman aman diyorum! Hatta durun biraz da nostalji yapalım ve sizi sevgili Sinan Akkol'un çığlıklarıyla dolu İlk 10 Dakika videosuna götüreyim. Karar vermenizi kolaylaştırır. 

Tür: Aksiyon
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/214490/
Fiyatı: 59₺ - 14,75₺ (%75)

Beat Cop

 

80’lerin Miami Vice tadındaki polisiye dizilerini seviyorsanız, piksel grafikli oyunlara da benim gibi ayrı bir ilginiz varsa Beat Cop tam size göre demektir. Oyunda aldığı bir ihbar üzerine senatörün evine giden, burada bir hırsızı vuran ama kasadan çalınan elmasları bulamayan bir dedektifi canlandırıyoruz. Medya ve senatör elmasları bizim çaldığımızı iddia ediyor ve bir anda kendimizi rütbesi düşürülmüş, tekrardan trafik departmanına atanmış ve görevi park cezası kesmek olan bir polis memuru olarak buluyoruz. Daha da kötüsü vurduğumuz hırsız yüzünden cinayetle de suçlanıyoruz. İşte böyle bir ortamda bir yandan trafik polisi görevlerimizi (ceza kesmek, hırsızları yakalamak, devriye gezmek) yerine getirip iyi bir polis olduğumuzu kanıtlamaya çalışırken diğer yandan da üzerimize atılan iftirayı çözmeye çalışıyoruz.

İşin güzel tarafı aynı anda her şeye yetişememeniz. Kulağa ilk başta kötü bir şeymiş gibi gelse de oyunu daha eğlenceli kılıyor bu özellik. Böylece iki-üç kez oynamak ve her seferinde farklı şeyler görmek mümkün. İyi bir trafik polisi mi olacaksınız? İtalyan mafyasına yardım edip karşılığında davanıza yardım etmelerini mi bekleyeceksiniz. Siyahi çetelerle aranızı nasıl tutacaksınız? Yoksa hepten kötü bir polis olup rüşvete mi boğulacaksınız? Ayrıca Türkçe dil desteği de var.

Tür: Macera
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/461950/
Fiyatı: 24₺ - 8,16₺ (%66)

Evil Within 2

 

Son derece yüksek fiyatı yüzünden The Evil Within 2'yi henüz oynamamış, sağlam bir indirim gelmesini beklemiş olabilirsiniz. Beklediğiniz indirim ayağınıza geldi. Halı kenarı, Castellanos kenarı... Listemizdeki en yüksek fiyatlı oyun bu ama %50 indirime girmiş olduğunu görünce dayanamayıp yine de önerelim dedik. Çıkışının üzerinden henüz 1 ay geçmiş bir oyunun bu seviyede indirim görmesine pek de alışık değiliz, hele ki çok satan oyunlar genelde ilk indirimlerin dışında kalırdı. Ama tabi ilk oyunu oynamadıysanız hazır 15 liraya düşmüşken ilk olarak ona göz atmanız daha mantıklı olabilir, en azından neyle karşılaşacağınıza dair bir fikriniz olur. Vay efendim bu korkunç yaratık tasarımları beni rahatsız ediyor, bu ürkütücü atmosferde oyun oynayamıyorum, kabus görüyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü korku oyunlarını sevmemizin asıl nedeni de tam olarak bu. İlk oyuna göre daha az korku unsuruna sahip olsa da belki de aradığınız şey budur. Karar vermenizi kolaylaştırması adına Utku'nun incelemesini de okuyun derim.

Tür: Korku Aksiyon
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/268050/
Fiyatı: 266₺ - 133₺ (%50)

LEGO Marvel Super Heroes

 

LEGO oyunlarını bir ara çok fazla oynadığımdan bu türe fena hâlde doymuştum. O yüzden artık bana hiç mi hiç eğlenceli gelmiyorlardı. Aynı şeyin Marvel Super Heroes için de geçerli olacağına emindim. Ama ne mutlu ki çok yanıldım!

Neden mi? Çünkü Iron-man, Deadpool, Hulk ve Spider-man gibi nice Marvel karakterini yönetmek cidden çok eğlenceli olmuş. Koskoca New York sokaklarında o görev senin bu görev benim dolaşmak, hepsinin farklı farklı özelliklerini kullanmak ve Venom, Green Goblin, Doctor Doom ve Sandman gibi düşmanlara karşı savaşmak hayret verici derecede zevkli. LEGO’nun kendine has mizah anlayışıyla araya serpiştirilmiş espriler ve her görevde kurtarılmayı bekleyen Stan Lee gibi etmenler de cabası. Ultimate Alliance’tan alamadığım keyfi bu oyunda aldım resmen. Hâlâ denemeyen varsa balıklama dalsın.

Tür: Aksiyon
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/249130/
Fiyatı: 31₺ - 7,75₺ (%75)

Pyre

 

Supergiant Games'in portföyünde kötü oyun, zayıf oyun diye bir şey yok. Adamlar her oyunlarıyla adeta harikalar yaratıyorlar. Şimdi kalkıp da burada size paragraflarca Bastion ve Transistor'ü övmeme gerek yok. Sanat tasarımı konusunda ders verebilecek bir stüdyodan bahsediyoruz. Pyre da bu iki oyundan farksız. Yine son derece farklı bir hikayeyi o alıştığımız ve sevdiğimiz grafik tarzı eşliğinde anlatıyor. Oyunu özel yapan şeyse bu hikayeyi bir spor müsabakası eşliğinde anlatıyor olması. Grubumuzla birlikte oyunun hikayesinde ilerliyor ve adım başı basketbol-benzeri maçlara katılıyoruz. Amacımız top ile birlikte takımların ateşiyle yanan Pyre'lara atlayarak sayı almak. Böyle anlatınca olmadı ama siz de biliyorsunuz ki Supergiant oyunlarında hiçbir şey anlatıldığı veya göründüğü kadar basit olmuyor. Görsel romanla sporun benzersiz bir bileşimi bu.

Tür: Aksiyon RYO
Steam Linki: http://store.steampowered.com/app/462770/
Fiyatı: 31₺ - 18,60₺ (%40)