Devil May Cry V Geliyor! Oyunla İlgili Bolca Bilgi Sızdı

YAZAN Eser Güven

Resmi açıklamayı bekleyemeyenler oyunla ilgili bilgileri sızdırdı

Aşağıda okuyacaklarınız Hiedaki Itsuno'nun henüz resmi olarak duyurmadığı Devil May Cry V hakkında çok fazla bilgi içeriyor olacak, hafif spoiler olabilecek yerleri ayrıca belirteceğim ama baştan da uyarımı yapmış olayım.

Sızıntının kaynağı bir Devil May Cry topluluğu. Bu topluluk uzun süredir yeni DMC oyununun varlığından haberdar olduklarını ama üzerinden E3, TGS, Paris Games Week geçmesine rağmen Itsuno'nun projesinin açıklanmamış olmasının çeşitli sebepleri olduğunu, bu sızıntıyı PSX/Capcom Cup sonrası yapmayı düşünseler de oyunla ilgili söz konusu belgeler yayılmaya başlayınca daha fazla beklemeyip düşündüklerinden erken yayınlamaya karar verdiklerini söylemişler. Elbette bu bilgilerin %100 doğru olduğunu teyit etme imkanımız yok, ama kaynakların güvenilir olduğunu da söylemem gerek.

Söz konusu belgelere göre aslında DMCV'in PSX'te duyurulması planlanıyormuş ama Sony bunun yerine oyunu E3 2018'in ağır toplarından biri olarak sunmaya karar vermiş. Oyunun çıkış tarihi Nisan 2018 ile Mart 2019 arasındaki dilime denk gelecek.

Oyunun bir şekilde PlayStation'a özel bir yanı da bulunacak ve bu yüzden de oyunun duyurusu Sony etkinliklerinden birinde yapılacak. DMCV'in PS4'e özel bir oyun olacağı düşünülmüyor ama süreli bir durum söz konusu olabilir, yani oyunun ilk olarak PS4'te çıkmasını bekleyebiliriz. Oyunun fragmanı çoktan hazırlanmış durumda ve 1 dakika 50 saniye uzunluğundaki bu fragman hikaye ve karakter odaklı.

Oyunda Dante, Nero ve Vergil rollerinde yine tanıdık isimler var. Rueben Langdon Dante'yi, Johnny Young Bosch Nero'yu, Dan Southworth ise yeniden Vergil'i canlandıracak.

DMCV'in hikayesiyle ilgili detaylara gelirsek... Bu kısımda spoiler olabilecek cümlelerle karşılaşabilirsiniz, o yüzden dilerseniz bu kısmı geçiverin. Oyunun hikayesi DMC4'ün kaldığı yerden devam edecek ve oyunda birden fazla karakterle oynayabileceğiz. Zaten Dante ile oynayabileceğimizi biliyoruz, muhtemelen Nero ve bir üçüncü karakter daha oynayabileceğimiz isimler arasında olacak. Bugüne kadar bir DMC oyununda gördüğümüz en ciddi Dante ile karşılaşacağız, bunun Dante açısından kişisel bir oyun olması bekleniyor. Vergil'in oynanabilir olup olmadığı belli değil ama geri döndüğü kesin. Trish de DMCV'te önemli bir role sahip olacak. Oyunda Nero ile Vergil'in yüzleştiği bir sahneyi de izleyeceğiz ve aralarındaki ilişki bu sayede teyit edilecek. Hikayenin baş kötüsü olarak ismi geçen şahıs "Karanlıklar Prensi". Normalde bu unvan Mundus için kullanılmış olsa da oyunda Mundus mu dönecek, yoksa başka bir karakter mi bu unvanı kullanacak henüz belli değil. DMCV ile birlikte Sparda'nın oğulları hikayesi büyük ihtimalle sona erecek.

Oyunun oynanış özelliklerinde de ilginç bilgiler var. Bir kere bölüm tasarımının önceki oyunlara göre çok daha açık olması planlanıyor. Bölüm tasarımları ve gezinme kısmı Bayonetta'ya benzeyecek olsa da oyunda QTE mekaniği olmayacak. Oyunda bir DMC oyununda karşılaşmaya alışık olduğumuzdan daha da kalabalık gruplarla yüz yüze geleceğiz. Büyük kapışmalar sırasında kamera uzaklaşacak, geliştiriciler bu yeni ve dinamik kamera sistemiyle gerçekten gurur duyuyormuş.

Özellikle de kumaş fiziklerine büyük önem verilmiş ve animasyonların çok daha akıcı olması sağlanmış. Oyundaki boss dövüşlerine özellikle büyük önem verilmiş, aralarında birden çok bölgede geçecek bir dövüş bile var. DMCV bir açık dünya oyunu olmasa da Dragon's Dogma'dan esinlenilen pek çok yanı olacak. Zaten Itsuno'nun oyun üzerinde çalışan ekibi daha önceki DMC oyunlarına ek olarak Dragon's Dogma'da da çalışan isimlerden oluşuyor.

Oyunla ilgili şimdilik öne çıkan bilgiler bu şekilde. Eğer Sony bu sızıntının ardından bir son dakika değişikliği ile oyunun duyurusunu başta planlandığı gibi PlayStation Experience'e alırsa bu bilgilerin ne kadarlık bir bölümünün doğru çıkacağını zaten görmüş oluruz. Zaten süresi saniyesine kadar verilen fragman da bunun en büyük işaretlerinden biri olur. Aksi halde oyunun duyurusu için bayağı bir beklememiz gerekecek.