Quentin Tarantino Netflix'i Neden Sevmediğini Açıkladı

YAZAN Baran Köse

Biz de bir şey sanmıştık...

Quentin Tarantino gerçekten çok değişik bir adam. Bunu zaten çektiği filmlerden biliyoruz. Fakat kendisi zaman zaman öyle açıklamalar yapıyor ki şaşırmadan edemiyoruz.

Tarantino'nun Netflix gibi dijital dizi/film servislerinin arası pek iyi değil. Bunu daha önce bir kaç kere dile getirmişti. The Playlist, Tarantino ile röportaj yaparken neden Netflix'i sevmediğini sormuş ve Tarantino da her şeyi anlatmış. Şimdiden söyleyeyim hiç de beklediğimiz gibi bir cevap vermemiş usta yönetmen. 

"Netflix'e sahip değilim hatta nasıl çalıştığını bile bilmiyorum. Laptopta film izleyemiyorum. Ben bütün filmlerimi Video Archives'dan aldım. Bir kaç yıl önce battılar ve ben sahip oldukları bütün kasetleri ve DVD'leri satın aldım. Şu an 8000 civarında DVD ve VHS kaset var elimde. Hala televizyonda film gördüğümde video kasede kayıt etmeyi ve koleksiyonuma koymayı seviyorum. Benim filmlerim Netflix'te yer almıyor. Mesela kablolu tv'de bütün kanallara sahipseniz rehber tuşuna basıyorsunuz, filmlere bakıyorsunuz. İlk 10-15 dakikadan sonra bir işiniz çıkıyor ve izlemeyi bırakıyorsunuz ya da ilginizi kaybediyorsunuz. Eskiden video kaset kültürü vardı. Video kiralamak ya da satın almak için girdiğiniz mağazada tek tek filmlere bakar, arkalarını okurdunuz. Alışveriş yapan diğer insanlarla konuşur fikirlerini sorardınız. Hatta kasiyer ile film üzerine sohbet ederdiniz. Ve kiraladığınız ya da satın aldığınız filmi izlemek için vakit ayırırdınız, başka bir şey ile ilgilenmezdiniz."

 

Yani kısaca diyebiliriz ki koskoca Quentin Tarantino yaşlanmış ve nostalji rüzgarına kapılmış. Şu an kafamda televizyon karşısında pijama terlik kombosu ile oturan ve teleteksten borsaya ya da maç saatlerine bakan bir adam olarak canlanıyor. "Hanım çay demlendi mi?" diye sorması an meselesi! Ya da yeni filmi 1969 için çalışmalar yaparken kendisini fazla kaptırdı...

İLGİLİ BÖLÜMLER