YAZAN Eser Güven

Komite ne kadar ilgi görecek, merak konusu

Kendilerine National Committee for Games Policy (NCGP) ismini veren ve "sektörün önde gelen isimleri ve uzmanlarından" oluştuğunu iddia eden bir komite kuruldu. Bu komite kendisini aynı zamanda 'eşya kutusu ve kumar kriziyle savaşacak bir koalisyon' olarak tanımlıyor.

Gamasutra'da yayınlanan basın bildirisine göre bu komite politik bir duruş belirlemek amacıyla kurulmamış, komite yasa koyuculara ve politikacılara karar vermelerinde yardımcı olacak bilgileri sunmakla görevli olacak. Bildiğiniz üzere başta Belçika ve Hollanda olmak üzere çeşitli ülke ve eyaletlerde oyunlardaki eşya kutularının kumar sayılıp sayılmamasına dair araştırmalar başlatılmıştı, anladığımız kadarıyla bu komite de bu tür araştırmalarda bilirkişi rolü görmek istiyor.

"IGDA'nın aksine biz yalnızca oyun geliştiricilerinden oluşan bir kuruluş değiliz. Biz sektörde uzman olan kişiler ve kanaat önderlerinden oluşan bir koalisyonuz. NCGP'ye katılım yalnızca davetle olacak. Politik görüşleri ne olursa olsun tüm oyun sektörü profesyonelleri adına çalışacağız. NCGP bunun için politik yelpazenin her iki ucunda da deneyimi olan bir idare komite görevlendirmiş durumda. Video oyunları, politika ve kanunların kesiştiği yerde artık NCGP'yi bulacaksınız" deniyor bildiride. IGDA dedikleri Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği.

NCGP sektörü ilgilendiren konularda politik bağlantılarını kullanarak yasa koyuculara bilgilendirilmeleri konusunda yardımcı olurken, diğer yandan hem tüketicilerin de yasal konularda başvurabileceği, hem de oyun yapımcılarını destekleyen bir kuruluş olmayı hedefliyor.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için birden çok kaynağın yorumlarını ve düşüncelerini okudum. NCPD'nin web sayfasına baktığımızda idare komitesinde ismi geçen sekiz kişinin Incuvation Games, Paralux Interactive, ESL, Black Shell Media ve MultiverseGames gibi öyle çok da tanınmayan stüdyolarda görev yaptıklarını görüyoruz. Bu durum PCGamer'ın da dikkatini çekmiş ve özellikle de 'politik bir duruşumuz yok' şeklinde basın bildirisi yayınlayan bir oluşumun web sayfasındaki logosunda 'Oyuncular Ateş Altında' ibaresini kullanmasını sorgulamış. Dahası yine basın bildirisinde tam olarak "amacımız tüketicileri ahlaki değerleri hiçe sayan video oyun firmalarından korumaktır" şeklinde bir ifade de mevcut. Bu komite gerçekten de sektörün lider isimlerinden oluşsa tamam, ama bu haliyle sanki biraz öfkeyle hareket ediliyormuş gibi bir hava oluşturulmuş.

Yine de bu cesurca bir girişim ve NCGP'ye davet edecekleri isimlere bağlı olarak ileride gerçekten de bu boşluğu dolduracak bir oluşum haline gelebilirler.