YAZAN Eser Güven

Remedy de çok oyunculu oyunlara geçiş yapıyor

Max Payne 1 ve 2, Alan Wake, Quantum Break gibi oyunlardan tanıdığımız Remedy Entertainment yeni oyunu için bir iş ilanı verdi ve bu ilanda bir sonraki oyunlarının neye benzeyeceğine dair çok sağlam ipuçları yer alıyor. Görünüşe göre Remedy Entertainment P7 kod ismine sahip olan oyunu için çevrimiçi sistemlere hakim ve deneyimli bir oyun tasarımcısı arıyor. Ne var bunda demeyin, ilanın detaylarına bakınca Destiny diye seslendiğini göreceksiniz.

"Sürekli olarak oyuncuları heyecanlandıracak ve onları oyun dünyanıza bağlayacak yollar üzerinde mi düşünüyorsunuz? Hikaye ile kafayı bozmuş, oyuncu topluluklarının bir solukta tüketmek isteyeceği zengin içerikler yaratmayı arzulayan biri misiniz? Oyuncuların haftalık planlarını buna göre ayarlayacak kadar iştah açıcı mücadele sistemleri mi tasarlıyorsunuz? Yeni Battle Royale olacak sistemleri mi tasarladınız? Her zaman Xûr'u ilk bulanlar arasında mı oldunuz?"

Destiny oynadıysanız Xûr'un haftasonları farklı noktalarda ortaya çıkan ve egzotik silahlardan zırhlara pek çok nadir eşya satan bir satıcı olduğunu biliyorsunuzdur. Bu ipucunun dışında diğer cümleler de zaten Destiny'nin yapmaya çalıştığı şeyler olduğuna göre Remedy Entertainment'ın da bu yola yavaştan girmeyi planladığı sonucunu çıkarıyoruz. Zaten daha önce verdikleri bir röportajda P7'nin uzun süre tekrarlanabilir bir oyun olmasını istediklerini söylemişlerdi, bunu da Destiny benzeri bir çok oyunculu mod ile kolayca yapabilirler.

> Destiny 2'ye Ücretsiz Deneme Sürümü Geliyor!

Remedy bugüne kadar hep tek kişilik oyunlar yaptı, dolayısıyla böyle uzun süreli çok oyunculu oyunların dünyasına adım atacak olması cesur bir hamle. Diğer yandan kendini tek kişilik oyunlara adamış olan firmaların da getirisi daha yüksek olduğu için Destiny benzeri oyunlara yöneliyor olması oyun çeşitliliği açısından olumsuz bir durum gibime de geliyor. Anlayacağınız bu konuda biraz kararsızım.

P7 kod isimli oyun Quantum Break ile aynı oyun motorunu kullanacak ve PS4, Xbox One ve PC için yayınlanacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER