EA, Battlefront 2'de Star Wars Evrenine Uymaz Diye Kozmetik Eşya Kutusu İstememiş

YAZAN Eser Güven

EA'in tartışmalı kararının sebebi bakın neymiş

Battlefront 2'deki eşya kutuları büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi ve Electronic Arts'ın oyundaki eşya kutularında kozmetik eşyalar yerine oyunda ilerlemeye destek olan öğeler sunması çok büyük tepkiler aldı. Yaşanan son gelişmelere baktığımızda firmaların bir süre yoğurdu üfleyerek yiyeceklerini söyleyebiliriz, hazır tartışmalar bu kadar canlıyken hiçbiri benzer duruma düşmek istemeyecektir.

Electronic Arts, Disney'den gelen baskılar sonucunda tüm mikro ödemeleri geçici olarak da olsa oyundan kaldırmıştı. Bu ödemeler bir şekilde elbet geri dönecek, hatta belki en başta yapılması gereken şekilde karşımıza çıkacak ama olan oldu bir kere. Electronic Arts'ın ve Battlefront 2'nin bu dakikadan sonra imajını düzeltmesi çok çok zor görünüyor.

> Battlefront II'ye Kara Cuma İndirimleri Bile Yaramadı

Halbuki oyun belki de Overwatch ve benzer oyunlar gibi içinde yalnızca kozmetik ödüller bulunan eşya kutularına sahip olsaydı bu denli büyük bir tepkiyle karşılaşılmayacaktı. Peki Electronic Arts bunu neden yapmamış dersiniz? Star Wars evrenine uygun düşmeyeceğini düşündükleri için. EA'in baş finans sorumlusu Blake Jorgensen konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya Star Wars'ta kanon kabul edilen gerçeklerle çelişmemek için bu yönde karar aldıkları cevabını vermiş.

Jorgensen oyunculara kozmetik seçenekler sunsaydık serinin kanon görünüşüne zarar verebilirdik demiş. İyi de kimse zaten size pembe Darth Vader kostümü yapın demiyor ki, istense bunun için de bir çözüm bulunabilirdi muhtemelen. Zaten Jorgensen de ışın kılıcının rengini değiştirebilmek gibi kozmetik değişikliklerin olabileceğini kabul etmiş. Yine de farklı zamanlarda yaşamış karakterleri bile bir arada görebildiğimiz bir oyunda bu tür ufak tefek değişikliklere kimse kalkıp da 'vay efendim mahvettiniz Star Wars evrenini' demezdi. Yine tüm bunlar biraz bahane gibi geliyor.