Ortaçağ'da Geçen Stoneshard Bizi Oldukça Zorlayacak

YAZAN Mert Köse

Sadece düşmanlar sizi öldürmüyor.

Geliştirici ekibini önceki oyunu olan 12 is Better Than 6’i belki hatırlamışsınızdır. Hotline Miami’yi çokça andırdan, Western temalı bir top-down shooter oyunuydu kendisi ve genel olarak olumlu yorumlar almıştı Steam’de. Ink Stains Games’in bir sonraki oyunu Stoneshard ise 12 is Better Than 6’ten oldukça farklı bir şekilde geliyor.

Ortaçağ’da geçen, sıra tabanlı bir rogue-like RPG oyunu olan Stoneshard, standart rogue-like oyunlardan çok daha zor olacağını iddia ediyor. Üstelik bu zorluğu sadece savaş mekaniklerine değil, korku, açlık, hastalık ve acı gibi değişik etmenlere de yansıtmış durumda. Bazı yaralanmalar öyle etkili olacak ki tedavi edilemez hale gelip sizi ölüme sürükleyecek. 

Oyunda toplam 3 ırk, 12 sınıf, 200’den fazla yetenek, 150’den fazla düşman ve 12 farklı silah türü bulunmakta. Oyun içerisinde karşılaştığımız karakterlerle arkadaş olup, onları kendi takımımıza katmaya çalışıyoruz. Ancak dikkat, takımınızdaki biri sizi arkanızdan bıçaklamasın.

stone-shard-1

Oyunun müziklerini ise Metal Gear Solid ve Bayonetta gibi ünlü oyunların müziğine katkısında bulunmuş olan Norihiko Hibino yapıyor. Bu açıdan sorun olmayacak gibi. Ancak oyunun savaş mekaniklerindeki animasyon eksiklikleri göze hiç hoş gelmiyor, yapımcıların bunu geliştirmeleri gerekiyor.

2018 senesinde PC’ye çıkacak olan Stoneshard, yine çıkacağı sene Kickstarter kampanyası başlatmayı düşünüyor.  Eğer kendi sistemlerine kaydolursanız oyunun prologue kısmını oynama şansına eriştiğinizi de belirtlelim.