YAZAN Yasin Madyb İlgün

Projenin Amazon'a kalması biraz da tesadüf, biraz da şans olmuş yani.

 Hatırlayacağınız üzere kısa bir süre önce Yüzüklerin Efendisi Dizisi resmen duyuruldu ve projeyi kapan yapım Amazon Prim oldu. Bununla birlikte herkesin gözünde diziyi kapmasına kesin gözüyle bakılan taraf, pek çoğumuzu Game of Thrones ile tanıştıran HBO'ydu. Bununla birlikte HBO'nun CEO'sunun yaptığı açıklamaya göre diziyi HBO istememiş zaten. Zira elleri halihazırda fantastik kurgu ile dolup taşmış.

HBO'nun CEO'su Richard Plepler, Business Insider'ın düzenlediği Ignition 2017 Medya Konferansı'nda yaptığı konuşmada konuya parmak bastı. Plepler, HBO'nun halihazırda Game of Thrones gibi büyük bir yapıma sahip olduğundan bahsetti ve aynı evrende geçen beş tane daha Game of Thrones hikayesi çekeceklerini hatırlattı. Plepler, buna ek olarak "Yüzüklerin Efendisi'nden ziyade %100 kendimize ait bir projemiz olmasını tercih ederim. Tamamen bize ait olan ve adı bizimle anılacak bir yapımın üzerinde çalışabilmek tercihim olur." dedi.

Amazon'un proje için 250 milyon dolar ödeme yapmasıyla ilgili olaraksa "Jeff Bezos ben için çıtır çerez parası." dedi. 

HBO'nun yakın gelecekte büyük projelerle karşımıza çıkacağından da bahseden Plepler, bununla birlikte Sopranos, Westworld ve Game of Thrones gibi yapımların başarılarını öngörmenin mümkün olmadığını söyledi. Haliyle bu büyük yapımlar "izleyicide etki bırakamama" riskiyle karşımıza çıkacaklar.

HBO'nun paradan kısman için bazen oldukça sıkıcı geçen Game of Thrones bölümlerine imza attığını düşünürsek, üstüne Amazon'un çok daha büyük yapımlarla ve daha büyük bir bütçeyle projeye atıldığını da küçük bir detay olarak not düşersek, Yüzüklerin Efendisi sanki daha doğru bir yere gitmiş gibi gözüküyor. Ne dersiniz Oyungezerler?

İLGİLİ BÖLÜMLER