Star Wars: The Force Awakens'ın Finali Son Anda Değiştirilmiş

YAZAN Baran Köse

Filmin sonunda ne oluyordu acaba?

Star Wars: The Force Awakens özellikle final sahnesi ile oldukça konuşulmuştu. Koskoca film boyunca son ana kadar Luke Skywalker'ı görmemiştki ve nihayet gördüğümüz o kısacık sürede de tek kelime etmemişti.

Yönetmen ve senarist J.J. Abrams filmin çekimlerine başlamadan önce bu sebepten dolayı heyecanlı ve gergin olduğunu bir çok kere dile getirmişti. Çocukluk kahramanına saygısızlık etmek istemediğini ama filmin final sahnesinin etkili olması için o şekilde yazıldığını söylemişti. Fakat senaryoda yazan finalin daha farklı olduğunu hiç belirtmemişti.

Bu bilgi Mark Hamill'in Empire ile yaptığı röportajda elimize geçti. Merak etmeyin, Luke orijinal finalde de tek kelime etmiyor. Mark Hamill orijinal finali ve neler olduğunu şöyle anlatıyor;

"Senaryoyu okurken nasıl bittiğini okudum ve panik ile The Last Jedi'ın yönetmeni Rian Johnson'ı aradım ve Rian'ın senaryosu ile Abrams'ın senaryosunun arasındaki tutarsızlığı söyledim. Rian da bana merak etmememi ve J.J. Abrams'ın o sahneyi filmden çıkartacağını söyledi."

Acaba ne oldu diye merakla bekliyoruz hepimzi fakat tek bir kelime daha etmiyor sevgili Mark Hamill. Işın kılıcını aldıktan sonra Rey'e mi saldırıyor yoksa ışın kılıcını açıp "baba emanet sağlam" diye Anakin Skywalker'ın ruhu ile mi konuşuyor bilmiyoruz. Belki de "bu kılıcı tutan bir de el olacaktı?" diye kopan elinin hesabını soruyor...

Espriler bir yana, iki film arasında tezatlık oluşturacak ne olabilir ki?